ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 14:15

Boğazlıyan’da öğrenciler kene konusunda uyarıldı

Boğazlıyanda öğrenciler kene konusunda uyarıldı


Yozgat’ın Boğazlıyan Toplum Sağlığı Sorumlu Merkezi tarafından üniversite ve ilköğretim öğrencileri 'Kırım Kongo Kanamalı Ateşi' hastalığına neden olan kene konusunda uyarıldı.

Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen seminere Okul Sekreteri Dursun Yararsoy, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Seminerde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına kenelerin neden olduğu; ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden hayvan kaynaklı bir enfeksiyon olduğu kaydedildi. Kene vakalarının nisan ve ekim ayları arasında görüldüğü, havaların ısınması ile kenelerin çoğaldığı ve hastalık tehlikesinin ortaya çıktığı bu dönemde, korunmasız olarak yeşil alanlarda bulunanların risk altında olduğu ifade edildi.

    Kene yapışması halinde keneyi çıkarmak için kesinlikle çıplak elle temas edilmemesi eğer elle tutulacaksa eldiven giyilmeli veya naylon bir poşet yardımı ile kenenin çıkarılması gerektiği vurgulandı.

    Boğazlıyan Toplum Sağlığı Sorumlu Merkezi görevlileri, ilçedeki ilköğretim okullarındaki öğrencileri kene konusunda uyardı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER