ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 13:15

Boğaz'ın sabah Avrupa, akşam Anadolu yakası daha kirli


 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Deniz Yüzeyi Temizleme Teknesi İstanbul Boğazı’nı temizlemek için iskele ve koylardaki çalışmalarına devam ediyor. Yapılan çalışmalarda, kirlilik sabah saatlerinde Avrupa, akşam saatlerinde ise Anadolu yakasında daha yoğun olduğu görüldü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Boğaz’ının kıyı temizliğini sağlamak için geçtiğimiz günlerde denize indirdiği Deniz Yüzeyi Temizleme Teknesi çalışmalarına devam ediyor. Tekne, boğazın her iki yakasında yer alan koy ve iskelelerin yüzeyinde vatandaşların denize bilinçsizce attıkları pet şişe, naylon poşet,ambalaj atıkları ile denizde oluşan strafor ve bitki atıklarını temizliyor. Haftanın altı günü yapılan temizlik çalışmasında özellikle Boğaz’da kirliliğin lodosa ve akıntıya bağlı olarak belirli saatlerde arttığı gözlemlendi. Pendik Liman İçi ve Maltepe Dragos, Kadıköy Sahil Bölgesi, Haydarpaşa Feribot İskelesi ve Beykoz Çevresi lodostan en fazla etkilenen bölgeler oldu. Yağışlı havalarda Kadıköy Kurbağalıdere mevkii, Yenikapı Liman İçi, İstanbul Boğazı Anadolu Yakası’nda Kuleli Çengelköy’de kirlilik artış gösterdi.

Avrupa yakasında ise Kuruçeşme, Büyükdere, Kireçburnu, Tarabya, Eminönü ve Karaköy İskelelerinin bulunduğu bölgeler, Kasımpaşa Sosyal Tesisleri Bölgesi, Alibeyköy Deresi’nin Haliç’e karıştığı yer ve Haliç içerisindeki Ada bölgeleri çevresi İstanbul’un hava şartlarına göre en yoğun deniz yüzeyi atığının toplandığı bölgeler olarak gözlemlendi.

KİRLİLİK SABAH VE AKŞAM SAATLERİNDE ARTIYOR

Tekne sabah saatlerinde özellikle kirliliğin yoğun olarak birikim gösterdiği Karaköy Salıpazarı, Kabataş, Kuruçeşme, Ortaköy, Bebek, Arnavutköy ve Aşiyan Burnu arasındaki bölgeleri temizlerken, öğleden sonra ise Kandilli, Vaniköy, Kuleli, Çengelköy, Beylerbeyi, Kuzguncuk, Paşa Limanı, Üsküdar, Salacak Sahili ve Sarayburnu kirliliğin yoğun olduğu yerler. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER