ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 07:51

Boğaz bu akşam Cumhuriyet'le aydınlanacak

Boğaz bu akşam Cumhuriyetle aydınlanacak


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Bayramının 90. yılını bu yıl da görkemli bir törenle kutluyor. 90. yıl kutlamalarının bu yılki adresi yine İstanbul Boğazı.

Kutlamalar havai fişek gösterisi, ses ve ışık gösterileri ile 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın coşkusuna yakışır görsel bir şölene dönüştürülecek. Törenler, Boğaziçi Köprüsü ve Kız Kulesi arasındaki alanda yapılacak.

* Tören, ilk olarak saat 19:00'da ışık gösterisiyle başlayacak. Hemen ardından büyük havai fişek gösterisi ise Ortaköy Meydanı'ndan saat 19:30'da Başkan Topbaş tarafından başlatılacak.

* 16 ayrı noktadan 20 tonluk, toplam 48.000'i aşan sayıda havai fişek atışı yapılacak ve her biri 8.000 watt enerji veren toplam 150 skytracer kullanılacak. En büyüğünün ağırlığı 10 kg'ın üzerinde olan havai fişekler İstanbul Boğazı'nda 250 metreye kadar yükselecek.

* Boğaziçi Köprüsü üzerinde 60 ateşleme sistemi yeralacak ve 1.000 m. uzunluğunda ateş şelalesi oluşturulacak.

* 15 dakikalık gösteri müziği Fahir Atakoğlu tarafından organizasyona özel olarak bestelendi. Gösterinin koreografisi bu besteye göre yapıldı.

* İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin dünya çapında bir şölene dönüştürdüğü organizasyon öncesi ve sırasında 30'u yurtdışından olmak üzere toplam 300 kişilik bir ekip görev yapacak.

Köprünün ve Kız Kulesi'nin görüldüğü Boğaz'daki 11 noktada ses sistemi kurulacak. Sistemin kurulacağı bazı yerler şunlar: Üsküdar Kuzguncuk Sahili, Üsküdar Beşiktaş - Kabataş Motor İskelesi yanı, Çamlıca İBB Sosyal Tesisler Bahçesi, Beşiktaş Ortaköy Sahili, Eminönü, Üsküdar - Kadıköy İskeleleri arası. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER