ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2014 Cumartesi 10:52

Bodrum'da gerçeği aratmayan tatbikat


Arama Kurtarma Derneği (AKUT) ekiplerinin Bodrum'da yaptığı tatbikat gerçeği aratmadı.
Bodrum AKUT ekiplerince ilçede eğitim tatbikatı düzenlendi. AKUT ekibine yeni katılan gönüllülere yönelik tatbikatta, senaryo gereği Bitez beldesinde bulunan ve merkeze yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Ada Boğazı'nda dengesini kaybederek denize düşen ve bacağı kırılan bir kişinin kurtarılması canlandırıldı.
Gece düzenlenen operasyonda, yaklaşık 30 kişilik ekip, sarp arazide ilerlemekte zaman zaman güçlük çekti. Ekipler yaklaşık 1,5 saat süren zorlu yürüyüşün ardından yaralıya ulaştı. Temsili yaralı, olay yerindeki ilk müdahalenin ardından sedyeye bağlanarak yaklaşık 3 kilometre sarp araziden kent merkezine taşındı.
Düzenledikleri kurtarma tatbikatı hakkında gazetecilere bilgiler veren AKUT Bodrum Lideri Saadettin Uslu, tatbikatı AKUT'a yeni katılan gönüllüler için düzenlediklerini belirterek, şöyle konuştu:
"Orta seviye arkadaşlarımızın yapmış olduğu bir çalışma. Bu tatbikata katılan gönüllülerin bir kısmı en az 5 kurtarmaya çıktı. Yeni arkadaşlar ise gözlemci olarak katıldı. Ada Boğazı dediğimiz ve gidiş geliş 6 kilometre mesafesi olan Bitez bölgesindeki gece ve kış şartlarında yapılan bir çalışma. Arkadaşlarımız bu tatbikatı başarılı bir şekilde tamamladılar."
Bodrum AKUT gönüllülerinin gün geçtikçe arttığını kaydeden Uslu, gönüllü sayılarının 300'e yaklaştığına işaret etti. Yaklaşık 70 kişiye de operasyon mesajı gönderildiğini söyleyen Uslu, "Operasyonlara her zaman herkes katılamıyor. Bize daha çok gönüllünün katılması daha da fazla kişinin bilinçlendirilmesi anlamında önemli" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER