ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2013 Salı 20:42

Bodrum katta oturanlara kat izni


Samsun’da meydana gelen sağanak yağışların neden olduğu sellerde bodrum katlarının her defasından su basması yöneticileri harekete geçirdi. Atakum Belediye Başkanı Metin Burma, bina sakinlerinin ortak karar vermesi durumunda, çatıya bir kat yapma izni verilmesine sıcak baktığını söyledi.

Özellikle son iki yılda Samsun ve Atakum ilçesinde yaz aylarında yağan sağanak yağışlar metre kareye rekor yağışların düşmesine neden oldu. Alt yapının söz konusu rekor yağışlara yeterince cevap verememesi ve dere yataklarının taşması sonucu oluşan sellerde hem can hem de maddi kayıplar oluştu. Söz konusu dere yataklarını ıslah etme çalışmaları tüm hızıyla sürerken asıl sorunun bodrum katlarda halen oturmakta olan insanlar olduğunu söyleyen Metin Burma, bunun için de iki önerisinin bulunduğunu kaydetti.

Bodrum katlarına verilen iskanın sadece Atakum ya da Samsun’un değil, tüm Türkiye’nin bir sorunu olduğunu hatırlatan Başkan Burma, "Türkiye’de maalesef hep doğal afetler olduktan sonra olayların sonuçlarıyla ilgili bir takım insanlar çıkıyor bir şeyler söylemeye kalkıyorlar. Ama bu olaylardan önce söylenmesi gerekenler, söylenmiyor. Ben de eskiden beri bu konuların altını çizmeye çalışıyorum. Sel felaketi olmadan çok önce 2011 yılında ben bir sel raporu yazmıştım. O raporun 13’üncü maddesinde özellikle yağmur ve selin yoğun olduğu bölgelerde bodrum katlara iskan vermenin çok tehlikeli olduğunu yazmıştım. Bu kapsamda imar yönetmeliğinde yapılacak olan değişiklikle bunun önüne geçilmesini talep etmiştim. Bir yıl sonra Büyükşehir Belediyesi yönetmeliği değiştirdi ve artık bodrum katlara iskan verilmiyor. Bundan önce verilmiş olanlar için de bir şeyler yapmak lazım." dedi.


"TÜRKİYE’NİN GENELİNDE BODRUM KATLARA İSKAN YASAKLANMALIDIR"

Daha önce verilmiş olan iskanlar nedeniyle bodrumlarda oturan vatandaşların mağdur edilmeden bulundukları yerlerden çıkarılması taraftarı olduğunu kaydeden Burma, "Türkiye bu çağda olmaması gereken böyle bir soruna acilen çözüm üretmelidir. Bu noktada benim iki önerim var. Birinci önerim TOKİ belirli bölgede sosyal konutlar üreterek oradaki vatandaşlarımızı oralardan çıkartmalı ve söz konusu bodrum katların tamamı iptal edilmelidir. Bundan sonra da Türkiye’nin genelinde bodrum katlara iskan yasaklanmalıdır." diye konuştu.

Sorunun sadece bodrumda yaşayan insanların sorunu olmadığına dikkat çeken Burma, şöyle devam etti: "O tüm apartmanın sorunudur. Yani çatı aktığında sorun ne ise bodrumu su bastığında da sorun geneldir. Tüm kat malikleriyle bir uzlaşma yapılabilirse o tür yerlerde binanın üst katına bir kat yapma izni verilmesi için belediye meclisinde çalışma yapmayı ben şahsen kendi adıma taahhüt ediyorum. Burada önemli olan parası olmayan ve bu sebeple bodrumda yaşamaya razı olan bu insanların mağdur edilmemesi. Günümüzde sosyal devlet anlayışla bu tür kişilerin insan onuruna yaraşır bir şekilde oturmalarını sağlamak devletin görevidir."

Türkiye’de çağdaş kent üretmenin yasal alt yapısının bulunmadığını iddia eden Atakum Belediye Başkanı Burma, Atakum ilçesinde çok sayıda doğal dere yatakları bulunduğunu ve bunların neredeyse tamamının imara açılarak vatandaşa tapu karşılığı verildiğini belirtti. Devletin ileriye dönük başka hatalar olmaması noktasında doğanın belirlediği dere yataklarının kamuya ait olması gerektiğini sözlerine ekleyen Burma, "Söz konusu bu yerler hiçbir özel mülkiyete konu olmamalıdır. Bölgemizde bir yığın dere yatakları var ve oralarda yapılmış imar planları bulunuyor. Yani oraları iptal ettiğimizde onlara yer nereden vereceğiz. Bir yığın sorun var bu sorunları bence Türkiye’de imar kanununda kentleşmeyle ilgili yeniden ele alarak çağdaş bir kent yapmanın ölçülerini tüm bilim adamlarıyla ortaya koymak durumundayız.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER