ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2013 Pazartesi 14:16

"Böbreklerinizi korumak su için"

"Böbreklerinizi korumak su için"


Türkiye'de 70 bin, dünyada ise 2 milyonun üzerinde kişi diyaliz ve böbrek nakli tedavileriyle yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Bu sayı her geçen gün katlanarak artıyor. Uzmanlar, suyun ez ya da fazla tüketilmemesi uyarısında bulunuyor.

    Kandan atık ürünlerin süzülüp temizlenmesinden ve sıvı fazlasının idrar şeklinde atılmasından sorumlu olan böbrekler, aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesi, yeni kırmızı kan hücrelerinin yapılması ve kemiklerin sağlıklı olmasına da yardımcı oluyor. 2 böbreğin birden çalışamaması durumunda böbrek yetmezliği oluşuyor. Sonrasında ise hayatı riske atan, üre, kreatinin, potasyum, kanda asit miktarının artması gibi ölümcül tablolar ortaya çıkıyor. Bu tablolar ani ve hızlı olabileceği gibi, yıllar içinde yavaş yavaş da olabiliyor. Son dönem böbrek yetmezliği hastaları, kronik böbrek hastalığı sorununun görünen kısmını oluşturuyor.

    Türk Nefroloji Derneği tarafından 23 ilde 10 bin 750 erişkinin katılımı ile yapılan çalışma, Türkiye'de erişkinlerin yüzde 15.7'sinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı varlığını ortaya koyuyor. Bu oran, Türkiye'de yaklaşık 7 milyon 500 bin kronik böbrek hastası bulunduğu, yani her 6–7 erişkinden birinin böbrek hastası olduğu anlamına geliyor.

    International Hospital Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ülkem Çakır, az ya da fazla su tüketilmemesi uyarısında bulunuyor. Böbrek yetmezliğinden korunmanın 5 yolu hakkında şu bilgileri veren Çakır, tarama testi yapılmasının önemine dikkat çekiyor.

    “SUYU NE AZ NE DE ÇOK İÇİN”

    Su tüketimine işaret eden Çakır, şu bilgileri veriyor: “Her gün vücuda yeterli miktarda su girişi olmazsa böbrekler zehirli maddelerin atılımını gerçekleştiremiyor. Yeterli su tüketmeyen herkesin böbreğinde hayatının bir bölümünde mutlaka işlev bozukluğu gelişiyor. Sağlıklı bir insanda vücut ağırlığının yüzde 60’ı sudur. Dolayısıyla vücut ağırlığına göre su tüketilmesi gerekiyor. Normal kiloda erişkin bir kadın günde 1,5-2 litre, erkekler ise günde 2-2,5 litre su içmeli. Çay, meyve suyu ve soda gibi içecekleri günlük tüketimin dışında tutulmalı. Ancak unutmayın çok su içmek de az su içmek kadar zararlı. Günde 4-5 litre su içtiğinizde böbreğinizin idrarı konsantre etme yeteneği zorlanıyor. Bu da vücutta sodyum oranını azaltıyor. Düşük sodyum oranları da beyin fonksiyonlarının bozulmasına yol açıp hayatı tehdit ediyor.”

    Yemeklere tuz eklememe, düzenli egzersiz yapma ve sigara kullanmama konusunda uyarılarda bulunan Çakır, böbrek yetmezliğine neden olan etkenleri şöyle sıralıyor: “Yüksek tansiyon, diyabet, fazla kilo, ilerleyen yaşlarda böbrek damarlarında yaşlanma, sigara ve ailesel faktör…” 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER