ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 14:02

‘Böbrek tümöründe erken tanının hayati önemi var’

Böbrek tümöründe erken tanının hayati önemi var


 Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Coşkun Şahin, böbrek tümörlerinin geç belirti verdiğini vurguladı. Coşkun Şahin, “Şu aşamada bu tümörler, tomografi ve MR gibi görüntü yöntemleri ile erkenden belirlenebiliyor. Temelinde böyle sinsi ilerleyen urlarda erken tanının hayati önemi var.” dedi.


İdrarda kanama, ağrı ve ele gelebilecek büyüklükte kitle belirtileri ile kendini ortaya koyan böbrek tümörleri süratle ilerliyor. Burada tek uru, değilse böbreği almak en ideal çare olarak görülüyor. Böbrekte bulunan urlar genetik olup sigara, alkol, kimyasal maddelerin tüketimi ve düzensiz yemek alışkanlıkları da hastalığın artmasını tetikliyor.

AZ DAHA BÖBREĞİNDEN OLUYORDU

3 çocuk babası diyabet hastası Hakan Canöskan, böbrek tümörüne yakalananlardan. Yaşı 36’ya gelen Hakan Canöskan, yüksek tansiyon belirtisi ile gittiği bir hastanede böbreğinde ur olduğunu, aclen sağ böbreğinin alınması gerektiğini öğrendi.


Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Coşkun Şahin’e muayene olmasıyla böbreğinin kurtulabileceği müjdesini alan Canöskan, başarılı bir operasyon geçirerek sağlığına kavuştu.

Coşkun Şahin “Böbrek kanserlerinde tek tedavi yöntemi olan ameliyat ile urun alınması yüzde 100’e yakın başarı anlamına geliyor. Ama ur ayrı organlara taşmışsa 5 senelik yaşam şansı yüzde 5’e kadar inebiliyor. Böylesi büyük urlarda genellikle ikinci böbreğe güvenilerek urlu böbrek alınabilir. Ancak hastamızın çok genç ve yüksek tansiyon hastası olması nedeniyle böbreğini korumak önemliydi. Çünkü ilerleyen yaşlarda iki böbreğe ihtiyaç duyulabilir. Bunun için yüzde 10 olan riski göze aldık ve uru çıkardık. Hastamızın şu anki genel durumu iyi. Operasyonla ilgili herhangi bir komplikasyon yaşanmadı ve hastanın böbreğinin 4’te 5’i korunmuş oldu.” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER