ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 00:18

BMGK, üzenlenen intihar saldırısını kınadı


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Afganistan'ın Farah vilayetindeki adliye binasında dün düzenlenen intihar saldırısını kınadı.

Güvenlik Konseyi'nden yapılan basın açıklamasında, BMGK üyelerinin, çok sayıda sivilin ölümüne ve yaralanmasına neden olan saldırıyı ''en şiddetli'' biçimde kınadığı, kurbanların yakınlarına ve Afganistan halkına başsağlığı dilediği belirtildi.

Saldırının faillerinin, organizatörlerinin ve finansörlerinin yargı önüne çıkarılmasının önemine işaret edilen açıklamada, bütün ülkelerden BMGK'nın ilgili kararlarına uygun olarak Afgan otoriteleriyle işbirliği yapmaları istendi.

Taliban, El Kaide ve diğer yasadışı silahlı grupların Afganistan'ın barış ve istikrarına yönelik tehditlerinden duyulan endişeye değinilen açıklamada, hiçbir gerekçenin terörü meşru gösteremeyeceği, terörün herhangi bir etnik kimlik, millet ve dinle ilişkilendirilmemesi gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, terörle mücadelenin uluslararası hukuka uygun şekilde sürdürülmesi gerektiği de belirtilerek, terörist eylemlerin Afganistan'ı demokrasi ve istikrara götüren yoldan döndüremeyeceği ifade edildi.
    
     Muhabir: Mustafa Keleş
     Yayıncı: Murat Taydaş

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER