ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 22:28

BM'den Suriye'ye güçlü kınama


Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Türkiye'nin de yer aldığı girişimle, Suriye'deki insan hakları ve temel hak ihlallerini güçlü bir şekilde kınadı.
İnsan Hakları Konseyi'nin bugünkü oturumunda ele alınan Suriye'de kötüleşen insani durum ve BM Uluslararası Bağımsız Araştırma Komisyonu'nun ülkede yapacağı çalışmalara izin verilmesi ihtiyacına ilişkin karar 1'e karşı 37 oyla kabul edildi.
Türkiye, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve ABD tarafından Konsey'e sunulan kararda, BM yetkililerinin defalarca Suriye'de insanlığa karşı suç işlendiğine dair açıklamalar yaptığına dikkat çekildi.
İnsan Hakları Konseyi'ne bağımsız uluslararası komisyon tarafından sunulan Suriye raporunun memnuniyetle karşılandığı belirtilen kararda, Suriyeli yetkililerin komisyonla işbirliği yapmamış olması kınandı ve işbirliği yapılması talep edildi.
Suriye muhalefetinin komisyonla işbirliği yapmak istediğine yönelik açıklamada bulunduğu anımsatılan kararda, muhalefetin bu açıklaması doğrultusunda hareket etmesi istendi.
Muhalif silahlı güçlerce işlenen insan hakları ihlallerinin yoğunluk ve kapsam olarak hükümet güçleri ve ona bağlı milislerce yapılanlar kadar olmadığına işaret edilen kararda, ülkede katliam yapan herkesin yargı önüne çıkarılması ihtiyacı vurgulandı.
Hizbullah'ın Suriye'deki rejim adına savaştığına dikkat çekilen kararda, ülkedeki bütün yabancı savaşçılar kınandı. Kararda, ülkede yabancı savaşçılar bulunmasının, insan hakları ve insani durumu kötüleştirdiği ve genel olarak bölge üzerinde de olumsuz etkisi olduğu kaydedildi.
BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi'nin çabalarının desteklendiği belirtilen kararda, bağımsız komisyonun da raporlarını sunmaya devam etmesi gerektiği ifade edildi.
Suriyeli sığınmacılara barınma imkanı sağlayan ülkelerin yüklerinin diğer ülkelerce de paylaşılması istenen kararda, Kuveyt'te Suriyeli sığınmacılar için yapılan uluslararası donörler toplantısında verilen taahhütlere uyulmasının memnuniyetle karşılanacağı belirtildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER