ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 21:19

BM yetkilisi Downer, Eroğlu ile görüştü


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile bir araya gelen Birlemiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki seçimlerden sonra yeni bir müzakere sürecinin başlayıp başlamayacağı konusunda, Rum lider Nikos Anastasiadis'in öncelikle ekonomik krize ilişkin müzakerelere yoğunlaşmak durumunda olduğunu söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanlığı'nda gerçekleşen ve yaklaşık 1 saat süren kabulde, Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Osman Ertuğ, Müsteşar Hasan Güngör ve müzakere heyeti de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ile görüşmesi sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Alexander Downer, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde meydana gelen gelişmelerle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.

Downer, Rum lider Anastasiadis'in troyka (AB Komisyonu, IMF, Avrupa Merkez Bankası) ile müzakerelere odaklanmasının gerekeceği bir dönemin söz konusu olduğunu belirterek, ''Kıbrıslı Rumlar için bu konu çok önemli'' dedi.

Nisan ayında yeniden adaya geleceğini ancak bu tarihe kadar New York'ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Güvenlik Konseyi üyeleriyle görüşmelerde bulunacağını kaydeden Downer, görüşme sürecini nisan ayında ''bir adım ileriye götürmeye çalışacağını'' söyledi.

Alexander Downer, Güney Kıbrıs'taki ekonomik sıkıntılardan dolayı müzakerelerin yakın zamanda başlayıp, başlamayacağına ilişkin soruya da, ''Gelecek 2 hafta ben burada olmayacağım. Nisanın sonundan önce adaya gelemeyeceğim. Anastasiadis'in daha yeni seçildiği bugünlerde herhangi bir takvim konusuna girmek istemiyorum. Göreve troykayla müzakerede bulunmak gibi mirasla başladı ve bunu kısa sürede yapması gerekiyor. Ancak açıkça söyleyebilirim ki, Anastasiadis, Kıbrıs konusunu ele almayı sabırsızlıkla bekliyor. Bu konuda bir sorun yok'' yanıtını verdi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER