ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Aralık 2013 Salı 15:20

BM, Suriye'nin kuzeyine havadan yardım malzemesi atacak


Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Suriye'nin kuzeyinde karadan ulaşılmakta zorlanılan bölgelere havadan yardım malzemesi atılacağını bildirdi.
BMMYK Suriye Sığınmacı Yardımı Koordinatörü Amin Awad, BM Cenevre Ofisi'ndeki basın toplantısında yaptığı açıklamada, Suriye'nin bulunduğu bölgede bu kışın çok soğuk geçeceği yönündeki tahminlere dikkati çekerek, Suriye'de ve sığınmacıların bulunduğu ülkelerde kış yardım malzemeleri dağıtmaya devam ettiklerini söyledi.
Özellikle çatışmalar nedeniyle Suriye'nin kuzeyindeki Haseki ve Kamışlı bölgelerine yardım ulaştırmakta zorlandıklarını kaydeden Awad, Suriye ve Irak hükümetleri ile de koordinasyon kurup bu bölgelere yardım malzemelerini havadan ulaştıracaklarını bildirdi.
Uçuşların Erbil'den yapılacağını ifade eden Awad, önümüzdeki birkaç gün için 7 uçuş planladıklarını belirtti. Uçuşların bütçesinin 4 milyon dolar olacağını bildiren Awad, uçuş sayısını ilerki günlerde artırabileceklerini kaydetti.

- "Her adımınızda müzakere etmek zorunda kalabiliyorsunuz"

Bir basın mensubunun, son dönemde Suriye hükümetinin yardımların ulaştırılması konusunda daha fazla yardımcı olup olmadığını sorması üzerine Awad, son dönemde insanlara daha fazla ulaşabildiklerini ama daha da fazla insana ulaşmak için hükümetten destek beklediklerini söyledi.
Awad, "Bazen bizim geçişimize izin verseler de gittiğimiz yerde meydana gelen çatışmalar bizim arkadaşlarımızın o bölgeye girmesini engelliyor. Güvenlikle ilgili pekçok olay oluyor. Bize ateş ediyorlar, kontrol noktalarında taciz ediyorlar. Suriye'de kimin kim olduğunu bilmek çok zor. Yüzlerce grup var. Kontrol noktalarını elinde bulunduranlar sık sık değişebiliyor. Yardım malzemesini götürürken her adımınızda müzakere etmek zorunda kalabiliyorsunuz" diye konuştu.
BMMYK Sözcüsü Adrian Edwards ise 2013 yılı başından itibaren BMMYK'nın Suriye içinde 3 milyon insana yardım yaptığını bildirdi.
Yardımlarının yüzde 35'ini yerinden edilmiş insanlara ulaştırdıklarını belirten Edwards, bu yardımların yeterli olmadığını kaydetti. Edwards, BMMYK'nın Suriye içindeki pekçok ilde toplam 370 personeli bulunduğunu ifade etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER