ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 22:31

BM, Myanmar'da Müslümanlara yönelik ihlallerden kaygılı


BM İnsan Hakları Konseyi, Myanmar'daki Müslümanlara yönelik insan hakları ihlallerinden kaygı duyulduğunu belirterek, Rohingya Müslümanlarına tam vatandaşlık hakkı verilmesini istedi.
Konsey'in bugünkü oturumunda yapılan başkanlık açıklamasında, Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein'in 28 Mart 2013 tarihinde şiddet uygulayan herkes hakkında soruşturma açılacağını belirttiğine dikkat çekildi.
BM yetkililerinin daha önce, Myanmar'daki sivillerin şiddetten korunması, insan hakları ve temel özgürlüklere tam anlamıyla saygı gösterilmesi konusundaki taleplerine işaret edilen açıklamada, Myanmar hükümeti, Müslümanlara karşı her türlü insan hakları ihlali ve şiddete son verilmesi için önlem almaya çağırıldı.
Hükümete bu konularda hesapverirliği sağlaması için çağrıda bulunulan açıklamada, politik ve dini liderlerin sorunların barışçı çözümü için öncülük etmesi de istendi.
Myanmar hükümetinden uluslararası toplumla birlikte hareket ederek, Müslümanlar da dahil yerinden edilen kişilerin evlerine dönmesini sağlaması talep edilen açıklamada, bütün halkın malı olan ibadet yerleri, mezarlıklar, ticari binalar ve yerleşim yerlerinin tahrip edilmesinin önlenmesi çağrısında bulunuldu.
Myanmar'daki Müslümanlara yönelik insan hakları ihlallerinden kaygı duyulduğu bildirilen açıklamada, hükümetin 1982 tarihli vatandaşlık yasasını gözden geçirerek, Arakan'da yaşayan Rohingya Müslümanlarına tam vatandaşlık hakkı vermesi istendi.
Başkanlık açıklamasında, Myanmar hükümetinden, ülkedeki şiddetten etkilenen insanlara ve topluluklara insani yardıma tamamıyla izin vermesi, şu ana kadar insani yardım konusunda yapılan anlaşmaları uygulaması talep edildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER