ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2013 Çarşamba 15:43

BM: Her gün 840 milyon insan yatağa aç giriyor


Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dünyada bol miktarda yiyecek olmasına rağmen, her gün 840 milyon insanın yatağa aç girdiğini, bu duruma insanların ahlaki olarak karşı çıkması ve birlikte harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Ban, 16 Ekim Dünya Gıda Günü vesilesiyle yayımladığı mesajında, açlıkla mücadele konusunda karşı karşıya olunan sorunların bununla da sınırlı kalmadığını belirtti. Ban, ''İki milyar insan 'gizli açlık' olarak adlandırılan kötü beslenme girdabına düşmüş bulunuyor. Kötü beslenme, 1,4 milyar insanın aşırı kilolu olmasına yol açıyor. Bu grubun üçte birini ise obezler teşkil ediyor. Aşırı kilo, kalp-damar hastalıkları, diyabet ve diğer sağlık sorunlarına neden oluyor.'' dedi.

SIFIR AÇLIK KAMPANYASI

Ban, daha iyi beslenmenin ve nihai hedef olarak herkesin gıdaya erişim hakkının sağlanmasının anahtarını, tarım ürünlerinin üretim, işlenme ve tüketiciye erişiminin sürdürülebilir bir şekilde yapıldığı, bünyesinde çevreyi, insanı ve kurumları barındıran akıllı yaklaşımlar, politikalar ve yatırımdan oluşan iyi gıda üretim sistemlerinin teşkil ettiğini ifade etti. Ban, ''Dünya genelinde birçok ülkenin ‘Sıfır Açlık' kampanyamıza katılmasından ve sürdürülebilir gıda sistemleri oluşturmak için birlikte çalışma taahhüdünde bulunmasından dolayı memnuniyet duyuyorum.'' ifadesine yer verdi.

Birlikte çalışılması halinde herkesin günlük gıda ihtiyacını yeterli seviyede karşılamanın sağlanabileceğini belirten Ban, ''Gelin, Dünya Gıda Günü'nde herkes için sıfır açlık amacımıza ulaşmayı hedefleyelim.'' diyerek mesajına son verdi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER