ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 00:17

BM bahçesinde ''Teknolojide Kadın Hareketi'' etkinliği


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Türkiye'nin belirlediği hedeflere ulaşabilmesi için kadın beynini ve potansiyelini mutlak surette kullanması gerektiğini söyledi.

Bakan Şahin, Türkiye Vodafone Vakfı'nın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ile birlikte Birleşmiş Milletler (BM) Kadının Statüsü Komisyonu'nun 57. Toplantısı kapsamında düzenlediği ''Teknolojide Kadın Hareketi'' etkinliğinin açılışında konuştu.

Çoğu yabancı katılımcılara hitap eden Bakan Şahin, ''Hepimizin zamanın ruhunu yakalaması gerekir. Zamanın ruhunu yakalamadaki sihirli anahtarın da değişim olduğunu biliyoruz. Değişimi yönetmek, değişimi gelişime, toplum huzuruna ve barışına dönüştürmek bizim en temel görevimiz'' diye konuştu.

Şahin, rekabeti yönetmek, sürdürülebilir büyümeyi sağlamak, kaynakları uygun ve verimli halde kullanmak, bu kaynakları ülkenin insanları arasında hakça, adilce paylaştırmayı başarmanın da gerekli olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin doğal yönden zengin bir ülke olmadığını, en büyük gücünün beşeri sermayesi olduğunu ifade eden Şahin, ''Bizim en büyük gücümüz beşeri sermayemiz. Ülkemizin altını yok, doğalgazı yok, petrolü yok ama Serpil Timurayları var. Bizim ülkemizin sessiz çok kahramanı var'' açıklamasında bulundu. Şahin, Türkiye'nin sahip olduğu kaynakları kullanmak için mutlaka kadın erkek eşitliğini hayata geçirmesi gerektiğinin altını çizerek, doğuştan gelen, yaşama, çalışma, eğitim, sağlık ve istihdam haklarının korunması gerektiğini bildirdi.

''Bilgi ve teknoloji çağında yaşıyorsak, bilgi, güç ve iktidar yapıyorsa, mutlaka bilgiye ulaşmamız, bilgiye ulaşma yöntemlerini kolaylaştırmamız gerekiyor'' diyen Şahin, şöyle devam etti:

''Kadının teknolojide güçlenmesi, bu büyük fotoğrafın içinde kelebek etkisi yaratan temel değişim anahtarı olarak karşımızda duruyor. Eğitimde ve sağlıkta birey olarak güçlenen kız çocuklarımızın hayatın içinde olmasını ve beyin güçlerini ekonomiye kazandırmayı çok önemsiyoruz. İşte onun için teknolojiyi kullanmamız, teknolojideki fırsat eşitliğini sağlamamız ve teknolojik okur yazarlığı güçlendirmemiz gerekiyor. Küçük bir el sanatının büyük inovasyona dönüşebilmesi, büyük bir bilişim marketine dönüşebilme hikayeleri bunun sonucunda oluşuyor.''
    
''Yaşamını yönetmeyi bilen kadın sorunlarıyla da baş etme gücüne sahip olacaktır''
    
Türkiye'nin 2023 ve 2071 vizyonlarına da değinen Şahin, ''2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek istiyoruz. Şu an dünyanın 16. büyük ekonomisi olduk. Burada 16. olabilen irade, 10. olabilecek güce de sahiptir. Bunun için kadın erkek fırsat eşitliğini sağlamamız, kadının beynini, potansiyelini mutlaka kullanmamız gerekiyor. Çünkü bu potansiyel ihmal edilemeyecek kadar yüksek bir oran. Toplumun yarısından bahsediyoruz'' ifadesini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gençlere 2071 vizyonundan bahsettiğini de anımsatan Şahin, ''Belki biz göremeyebiliriz ama bugün attığımız tohumlar o tarih geldiğinde gençlerimizin önüne büyük bir orman olarak çıkacaktır. Ufkumuzu büyütüyoruz. Büyük düşünüyoruz. Ülkemiz için, bölgemiz için ve dünya için kalkınma hamlelerinde biz de varız diyoruz'' diye konuştu.

Şahin, statüsünün yükseltilmesinin, kadının yaşadığı sorunların çözülmesinde en temel ve koruyucu faktör olduğunu ifade ederek, ''Yaşamını yönetmeyi bilen kadın, sorunlarıyla da baş etme gücüne sahip olacaktır ve kalkınmanın da en temel öznesi olacaktır'' dedi.

BM bahçesinde oluşturulan portatif salonda gerçekleşen ve Newsweek Genel Yayın Yönetmeni Tina Brown'un moderatörlüğünü yaptığı etkinliğe, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray'ın yanı sıra KAGİDER Başkanı Gülden Türktan, ekonomist yazar Arianna Huffington da katıldı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER