ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 16:32

BM Ankara Temsilciliğine siyah çelenk


Memur-Sen, Hak-İş, Toç Bir Sen ile Birlik Haber Sen Konfederasyonları, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Birleşmiş Milletler (BM) Ankara Temsilciliğine siyah çelenk koydu. 'Zulüm her yerde BM nerede', 'BM değil kirletilmiş milletler' sloganları atıldı.

Suriye'de kullanılan kimyasal silah saldırısına ve Mısır'da yapılan askeri darbeye karşı basın açıklaması yapıldı. Memur-Sen Genel Sekreteri Günay Kaya, Arap, Amerika Birleşik Devleri ve Avrupa ülkelerinin darbeyi desteklemelerinin manidar olduğunu vurguladı. Mısır'da işleyen demokrasinin eklenmesiyle birlikte tahtlarının yakın gelecekte sallanacağını gören Arap ve Körfez krallarının can havliyle Mısır'daki darbeye alkış tutmaları ve maddi, manevi destek vermelerinin yine anlaşılabilir olduğunu dile getiren Kaya, demokrasi deyince akla ilk gelen Avrupa ülkeleri ile Amerika'nın 'ordunun gayri meşru bir yolla, açıkça ve alenen yönetimine el koymasına' darbe diyememesini anlamanın ise mümkün olmadığını kaydetti.

"Çıkarları nedeniyle darbeye 'darbe' diyemeyen Avrupa ve Amerika, telaşla 'seçimsiz demokrasi' kavramını türetti." diyen Kaya, "Fakat bilmelilerdir ki tarih onları 'demokrasinin yüz karası olarak' not etti. Alınlarındaki bu kara lekeden bir ömür boyu kurtulamazlar. Onlar olsa olsa 'ahlaksız ve çifte standartlı demokrasi'nin mucitleri olabilirler." dedi.

Birleşmiş Milletler'in görevini yerine getiremediğinin altını çizen Kaya, BM'nin görevinin kan dökülmesini engellemek olduğunu söyledi. "Diktatörler, zalimler görevlerini yapıyorlar da Birleşmiş Milletler neden görevini yapmıyor?" diye soran Kaya, sözlerine şöyle devam etti: "Bu suskunluk neden? Mısır'da, Suriye'de, Irak'ta her gün yüzlerce insan öldürülüyor. Bu coğrafyada yaşanan günlük katliamların onda biri bir yılda tek bir Avrupa ülkesinde ya da Amerika'da yaşansa Birleşmiş Milletler suskunluğunu yine koruyacak mıydı? Yine bir köşede oturup 'ölü sayıcılığı' yapacak mıydı? Asla. Peki bu suskunluk neden? Çünkü Birleşmiş Milletler 'kirletilmiş milletler' olmuştur. Birleşmiş Milletler'i asli görevini yapmaya davet ediyoruz. Avrupa Birliği'ni sorumluluk almaya davet ediyoruz. İslam Konferansı Örgütü'nü pasif tutumunu bırakarak inisiyatif kullanmaya çağırıyoruz."

Grup basın açıklamasının ardından BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'a gönderilmek üzere yazılan mektubu, BM görevlilerine teslim etti. Temsilcilik önüne siyah çelenk konuldu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER