ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2014 Cuma 10:16

Bloomberg Milyarderler Endeksi


Dünya milyarderleri listesinde 78,5 milyar dolarlık servetiyle birinci sırada yer alan işadamı Bill Gates, önceki yıl Meksikalı işadamı Carlos Slim'e kaptırdığı birincilik koltuğuna tekrar oturdu. 2013 yılında daha da zenginleşen 300 dünya milyarderinin toplam serveti 3,7 trilyon doları buldu.
Her yıl yapılan dünya zenginleri sıralamasında bu yılın birincisi, 2013 içinde servetini 15,8 milyar dolar artırarak 78 milyar doların üstüne çıkaran Amerikalı işadamı Bill Gates oldu.
Bloomberg Milyarderler Endeksi'nde, önceki yılın birincisi Meksikalı telekomünikasyon devi Carlos Slim geçen yıl azalarak 72 milyar dolara düşen servetiyle ikinci sırada yer aldı. Microsoft'un kurucusu Gates ise parasal varlığını yüzde 25,2 artırarak en yakın takipçisi Meksikalı iş adamını geride bıraktı. Milyarderler listesinde Carlos Slim'in ardından üçüncü sırayı ise 66,4 milyar dolarlık servetiyle İspanyalı tekstilci ve dünyaca ünlü Zara markasının sahiplerinden Amancio Ortega aldı.
- Dünyanın en zengin kadını Crhisty Ruth Walton
Dünyanın en zenginleri sıralamasında 2013 yılının en yüksek servete sahip işkadını Christy Ruth Walton oldu. Amerikan perakende devi Walmart'ın kurucusu Sam Walton'ın oğlu John T. Walton'un eski eşi, yıl içinde servetine yüzde 18'lik artışa karşılık gelen 6 milyar dolar ekledi. 2005 yılında eşi Sam Walton'ın bir uçak kazasında ölmesi sonucu ABD'nin en büyük işvereni unvanına sahip Walmart zincirinin yüzde 12,2 hissesine sahip Christy Walton, 39 milyar dolarlık serveti ile ABD'nin ve dünyanın en zengin işkadını unvanını elinde bulunduruyor.
Geçen yıl servetini en çok artıranlar kategorisinde ise yine Bill Gates, 15,8 milyar dolarla birinci sırada yer alırken, ikinci sırada kumarhane işletmeciliği yapan Amerikalı işadamı Sheldon Andelson 14,4 milyar dolar, üçüncü sıradaki Çinli işadamı Lui Che Woo ise 14,2 milyar dolarlık kazanç açıkladı.
- 300 zenginin sadece 70'i zarar etti
Dünyanın en zenginleri listesindeki 300 servet sahibinden sadece 70 işadamı 2013 yılında para kaybettiğini açıkladı. En çok kaybedenler listesinde, Brezilyalı işadamı Eika Batista birinci sırada yer aldı. Mart 2012'de dünyanın 8. zengini konumunda olan Batista, 2013 yılında en çok zarar eden zengin oldu. Petrol şirketi sahibi Batista, ekim ayında iflas koruması için başvurmak zorunda kaldı.
- Listeye 109 yeni milyarder girdi
Dünyanın milyarlık zenginleri arasına 2013'te karlılık paylarını artıran 109 yeni işadamı dahil oldu. İlk defa servetini milyar doların üzerine çıkaranlar arasında en ilgi çeken isim ise Lynsi Torres oldu. Henüz 31 yaşındaki fast food üreticisi Torres, yıl içinde milyar doların üzerine çıkan şirket değeri ile ABD'nin en genç kadın milyarderi unvanına kavuştu.
Ayrıca, 2013 yılında teknolojinin en çok kazanan milyarderi 12,4 milyar dolarlık artışla, sosyal paylaşım sitesi Facebook'un sahibi Mark Zuckerberg oldu. Şirketin borsa hisseleri yıl içinde 2 katından fazla değere ulaştı. Zuckerberg'in toplam serveti 24,7 milyar dolar olarak tespit edildi.
Dünyanın en büyük internet arama motoru Google'ın ortakları Larry Page ve Sergey Brin ise 2013'te yaklaşık yüzde 46'lık büyüme ile 10'ar milyar dolarlık kazanç açıkladı. Sosyal medya devlerinden Google'ın ortakları Page ve Brin sırasıyla en zenginler listesinde 19 ve 20'nciliğe yerleşirken, dünyanın birçok ülkesinde gazete ve televizyon kanallarına sahip medya yatırımcısı Rupert Murdoch bu listeye ancak 81. sıradan girebildi. Avustralyalı işadamı Murdoch'ın 13 milyar dolar serveti bulunuyor.
Öte yandan, dünyanın en zenginlerinin belirlendiği milyarlık listede öne çıkan isimler arasında 16. sırada 32,4 milyar dolarlık serveti ile Suudi Arabistanlı işadamı El Velid el-Suud bulunuyor. Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın yeğeni olan el-Velid, aynı zamanda Ortadoğu'nun en büyük medya şirketlerinden Rotana'nın yüzde 80 hissesini elinde bulunduruyor.
Listenin 31. sırasında ise dünya kamuoyunun "Küresel Sermaye" kavramı ile ilintilendirdiği George Soros yer alıyor. Dünyanın en büyük para fonu yöneticisi olan Macar asıllı işadamının 23 milyar dolarlık serveti bulunuyor.
Listenin 37. sırasında yer alan Alişer Osmanov, aynı zamanda Rusya'nın en zengin işadamı olarak biliniyor. Özbek asıllı Osmanov'un serveti ise 20 milyar doları aşıyor.
- Listede Steve Jobs'un eşi de var
Milyarderler arasında Christy Walton'ın dışında, miras yoluyla zengin olan başka isimler de var. 2011 yılında ölen Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un dul eşi Laurene Jobs da listenin 79. sırasında yer alıyor. Laurene Jobs, Walt Disney ve Apple'daki hisseleri ile 13,5 milyar doların sahibi.
Dünya milyarderleri sıralamasının141. sırasında bir diğer Özbek asıllı işadamı İskender Mahmudov bulunuyor. Buhara doğumlu Mohmudov, Ural Madencilik ve Metalurji şirketinin büyük hissedarı ve aynı zamanda Rusya'nın en büyük bakır madencisi olarak 8,8 milyar dolarlık servete sahip.
183. sırada ise Ortadoğulu bir başka zengin olan Nassef Sawiris göze çarpıyor. Mısır'ın en zengin işadamı Sawiris, 7,2 milyar dolarlık mal varlığının sahibi olarak ön plana çıkıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER