ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 20:25

BLACKSEAFOR üyesi gemilerin Karadeniz buluşması


Sinop Limanı'nda demirleyen Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu (BLACKSEAFOR) üyesi savaş gemilerinin komutanları, basınla buluştu.

Karadeniz'de barış ve istikrarın sürdürülmesi ve bölgesel işbirliğinin artırılmasını amaçlayan BLACKSEAFOR grubu üyesi ülkelere ait gemilerin komuta ekibi, Ukrayna'nın Sivastopol kentinden başlattıkları aktivasyon kapsamında son durakları Sinop Limanı'nda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Türkiye'den TCG Turgut Reis fırkateyni, Bulgaristan'dan Priboy mayın tarama gemisi, Romanya'dan Sebastian korveti, Rusya'dan Bora hücum botunun demirlediği Sinop Limanı'ndaki basın toplantısı, Ukrayna'dan UPS Slavutych komuta ve kontrol gemisinde yapıldı.

BLACKSEAFOR üyesi gemilerin komutanları adına konuşan dönem komutanı Albay Andriy Tarasov, Türkiye ve Sinop'ta olmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

BLACKSEAFOR üyesi gemilerin 22. aktivasyonu olduğunu hatırlatan Tarasov, şöyle devam etti:
"BLACKSEAFOR, Karadeniz'e kıyıdaş ülkelerin isteğiyle oluşturulmuştur. Bu sene BLACKSEAFOR komutası Ukrayna Deniz Kuvvetleri'ndedir. BLACKSEAFOR Ağustos 2013 aktivasyonunu bitirmek üzereyiz. Aktivasyon 14 Ağustos'ta başladı, 3 Eylül'de bitirmeyi planlıyoruz. Sinop'ta geçirdiğimiz 6 günün ardından pazartesi yapacağımız genel değerlendirmeyle aktivasyonu sona erdireceğiz. Gemilerin komutanları ve mürettebatı yüksek seviyede kaliteye sahip. Sivil trafiğiyle alakalı denizde eğitimlerimiz oldu. Arama kurtarma eğitimleri, denize adam düştü eğitimleri ve benzeri eğitimler yaptık. Kendini koruma ve yedekleme eğitimleri düzenledik. En önemlisi, gemiler ve ülkeler arasında arkadaşlık ve dostluğumuzu kurmayı başardık."

Suriye'deki olaylar

Gazetecilerin de sorularını yanıtlayan komutanlardan TCG Turgut Reis fırkateyni komutanı Deniz Kurmay Albay Yüksel Can, Suriye'deki olaylarla ilgili soru üzerine, şunları söyledi:
"BLACKSEAFOR, ülkeler arası iyi ilişkilere, Deniz Kuvvetleri arasındaki karşılıklı güvenin artmasına ve birlikte çalışabilmeye çok önemli katkıda bulundu. Akdeniz'deki olay buradaki ülkelerin dışında gelişen bir olay. Türkiye'yi yakından ilgilendiren bir sorun ama diğer ülkelerin çok müdahil olduğu bir konu değil. O konuda zaten gelişmeler yaşanmakta. Umarız bizim yakın komşumuz olan Suriye'de bu sorun en kısa sürede çözülür. Bizim en büyük arzumuz odur."

"BLACKSEAFOR amacına ulaştı" .

Kurmay Albay Can, BLACKSEAFOR'un, kurulduğu 2001 yılından bu yana bu yıl gerçekleştirdiği 22. aktivasyonla kuruluş anlaşmasında belirtilen görevlere yönelik çok önemli aşamalar kaydettiğini vurgulayarak, "Kuruluş anlaşmasında belirtilen arama kurtarma harekatı, insani yardım harekatı, iyi niyet ziyaretleri, çevrenin korunması gibi görevlere yönelik gerçekten operasyonel harekata hazır bir kuvvet oluştu. Bu açıdan BLACKSEAFOR amacına ulaştı ve istediğimiz seviyeye geldi" diye konuştu.

"Plansız aktivasyon" eğitimi

Can, "yapılan bir yenilik olup olmadığının" sorulması üzerine, "En son plansız aktivasyon eğitimi yaptık. Normalde BLACKSEAFOR yılda iki defa bir araya gelip nisan ve ağustos aylarında aktive oluyor. Türkiye'nin girişimleriyle biz bu kuvvetin, ortaya çıkabilecek acil durumlarda da bir araya gelebilmesini ve müdahale edebilmesini istiyoruz. Bu kapsamda plansız aktivasyon eğitimi gerçekleştirdik" dedi.
Toplantı, BLACKSEAFOR Basın ve Halkla İlişkiler İrtibat Subayı Kurmay Yüzbaşı Suat Halat'ın verdiği brifingle sona erdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER