ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 00:21

Blackseafor faaliyetleri 5 safhada icra edilecek


Komutası Türk Deniz Kuvvetleri'nde olan Karadeniz Deniz İş Birliği Görev Grubu'nun (Blackseafor), faaliyetlerini 5-23 Nisan tarihlerinde 5 safhada icra edeceği belirtildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Blackseafor'un, Karadeniz'de barış ve istikrarın idamesi çerçevesinde; bölgesel iş birliği faaliyetlerinin artırılması ve iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik Türkiye'nin girişimi, Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya Federasyonu ve Ukrayna'nın katılımıyla 2001 yılında kurulduğu anımsatıldı.

Şu anda Türkiye tarafından üstlenilen Blackseafor'un komutasının, Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler tarafından dönüşümlü olarak yürütüldüğüne değinilen açıklamada, ''Nisan ve ağustos olmak üzere her yıl iki dönem halinde teşkil edilen Blackseafor'un faaliyetleri, 5-23 Nisan tarihlerinde Türk Deniz Kuvvetleri komutasında, Varna/Bulgaristan, Köstence/Romanya ve Sivastopol/Ukrayna limanlarına istinaden 13 günü liman, 6 günü seyir faaliyeti olmak üzere toplam 5 safhada icra edilecektir'' ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ziyaret edilecek limanlarda Türk Deniz Kuvvetleri'nca belirlenen Blackseafor komutanı tarafından basın toplantısı yapılacağı bildirildi.

Blackseafor faaliyetleri kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve TÜBİTAK personeli tarafından geliştirilen Bilgisayardan Bilgisayara Muhabere Sistemi'nin de (FORESC) kullanılacağı belirtilen açıklamada ayrıca arama-kurtarma, sahil tesislerinde simülasyon, gemicilik, taktik manevra ve muhabere eğitimlerinin de icra edileceği belirtildi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER