ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 02:19

"Bizim dış politikamızın önceliği komşu ülkelerle iyi ilişki kurmaktır"

"Bizim dış politikamızın önceliği komşu ülkelerle iyi ilişki kurmaktır"


İran Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli dün, Uluslararası Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi’nde (IMPR) İran Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda Hasan Ruhani’nin seçilmesinin ve seçim sonuçlarının İran iç ve dış politikasına etkisinin tartışıldığı toplantıya konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda Bikdeli’nin konuşmasının yanı sıra katılımcıların sorularının Taksim Gezi Parkı olayları, İran’ın nükleer programı ve dış politikası ve Suriye konusunda yoğunlaştığı gözlemlendi.

Yeni Dönemin Dış Politikaya Etkisi: Bölgesel gelişmelere paralel olarak İran’da 14 Haziran’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden zaferle çıkan Hasan Ruhani’nin iç ve dış politika anlayışını ve siyasi, hukuki, dini profilini anlatarak konuşmasına başlayan Bikdeli, "Sayın Ruhani, İran'ın dış politika çerçevesini çok iyi bilmektedir. Dış politika konusunda tecrübeli bir isimdir. Aynı zamanda da İran'daki farklı yapıları çok iyi tanıyan bir şahsiyettir" dedi.
Hasan Ruhani'nin, iç ve dış siyasette çok "tecrübeli" bir isim olduğunu ve bunun "itidal" söylemiyle hem içeride hem de dışarıda "birleştirici" bir etki yaratacağını anlatan Bikdeli, "Sayın Ruhani, toplumumuzdaki farklı bakış açılarını ve şahsiyetleri yakından tanıyan bir siyasetçidir" diye konuştu.

Bikdeli, İran'ın da içinde yer aldığı bölgenin geçiş sürecinde olduğunu ve İran'ın eski tecrübelerine dayanarak çok rahat bir şekilde bu süreçlerde yer aldığını söyleyerek, şunları kaydetti:

"Bizim ülkemiz gücünü halkından almaktadır. Son seçimlere halkın geniş katılımı ve cumhurbaşkanımızın oy üstünlüğüyle sandıktan çıkması bize büyük bir fırsat yaratmıştır ve diğer ülkeler de bu fırsattan yararlanacaktır."
Bilindiği gibi 14 Haziran’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine halkın \%72.2’si katılmıştı. Ruhani'nin verdiği ilk röportajlarında İran'ın komşu ve Müslüman ülkelerle iyi ilişkiler geliştireceğini söylediğini hatırlatan Bikdeli, "Bizim dış politikamızın önceliği komşu ülkelerle iyi ilişki kurmaktır" ifadesini kullandı.

"Son 10 yılda İran ve Türkiye arasında atılan adımları göz önünde bulundurursak, yeni dönemde daha hızlı ve büyük adımlar atma imkânı bulacağız" diyen Bikdeli, Ruhani'nin, Türkiye'yi yakından tanıdığını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin boyutlarını çok iyi bildiğini vurguladı. Bikdeli, aynı şekilde, Türkiye'deki lider ve yetkililerin de Ruhani'yi tanıdığını söyleyerek, "Biz işlerimizi bu yüksek noktadan başlayarak ilerleteceğiz. İnşallah, gelecekte İran ve Türkiye ilişkilerinin parlamasına şahit oluruz" diye konuştu.

Gezi Parkı

Türkiye'de Gezi Parkı eksenli olayları, "Türkiye'nin iç meselesi" olarak gördüklerini ifade eden Bikdeli, "İnanıyoruz ki Türkiye halkı bu süreci geride bırakmak için gerekli kapasiteye sahiptir" dedi. Bikdeli, Gezi Parkı olaylarında gözaltına alınan İranlılarla ilgili olarak şunları kaydetti:

"Biz de bu haberleri basından takip ettik. Öyle görünüyor ki bazıları kasıtlı olarak İran'ı bu olayların içine çekmek istiyor. Bir diğer kesim de hangi sorun çıkarsa çıksın bunu İran üzerinden değerlendiriyor. Biz bu konuda ilgimiz olduğunu her türlü reddettik. Konuyla ilgili dört İranlı tutuklandı ve serbest bırakıldı. Bu kişilerin, İran vatandaşı olmak dışında İran'la başka bir bağı yoktur."

Suriye Krizi

Türkiye’deki en önemli görevlerinden birinin Türkiye ile İran’ın Suriye politikalarını birbirine yakınlaştırmak olduğunu aktaran Bikdeli, yeni dönemde Türkiye ile İran’ın Suriye konusunda ortak hareket etmesinin mümkün olduğunu kaydetti.

Suriye konusunda, İran ve Türkiye'nin görüşlerinin yakınlaşması halinde sorunun bölge ülkeleriyle çözülebileceğini belirten Bikdeli, "Türkiye, Suriye'de büyük rolü olan bir ülkedir. Bu nedenle Türkiye, Suriye'de akan kanı durdurmak ve barışçıl çözüm bulmak için büyük rol oynayabilir" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER