ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 15:14

"Bizim derdimiz AB'ye sadece girmek değil"


Avrupa Birliği (AB) Bakan Yardımcısı Alaattin Büyükkaya, "Bizim derdimiz AB'ye sadece girmek değil, AB'nin standartlarını bizim insanımıza kazandırmak" dedi.
     Büyükkaya, AK Parti Tokat İl Başkanlığını ziyaretinde, bir basın mensubunun AB üyelik sürecine ilişkin sorusu üzerine açıklamada bulundu.
     AB'ye kesin başvurunun 1963 yılında yapıldığını ve aradan 50 yılın geçtiğini hatırlatan Büyükkaya, "Müracaat ettiğimiz zaman Türkiye'de milli gelir 200 dolar civarındaydı, şimdi ise 12 bin dolar. Türkiye AB'ye girmedi diye geri falan kalmamış" dedi.
     Türkiye'nin son 10 yılda AK Parti iktidarında sağlanan istikrarla hızlı bir gelişme katettiğini dile getiren Büyükkaya, şunları kaydetti:
     "Türkiye dünyanın 16'ncı, Avrupa'nın ise 6'ncı büyük ekonomisi. 2023'de de dünyanın 10'uncu, Avrupa'nın ise 3'üncü büyük ekonomisi olmayı hedefliyoruz. Bunları şunun için söyledim. AB'yle olan ilişkilerimizde oyun değişiyor. 200 dolar iken farklıydı, 12 bin dolar iken farklı. Türkiye, AB'yle olan ilişkilerini devam ettirmek istiyor. Çünkü AB'den hem sosyal hayatımız açısından hem ekonomik hayatımız açısından hem de insan hakları açısından büyük avantajlar elde ettik. Eğer bugün Arap ülkelerinde Türkiye örnek ülke alınıyorsa, bütün Ortadoğu'da, Afrika'da, Asya'da, AB'yle olan ilişkilerimizin büyük faydası olmuştur. Onun için Türkiye'nin yönü AB yönündedir."
     Alaattin Büyükkaya, AB'ye Türkiye'nin üye olup olmayacağının henüz belli olmadığını belirterek, "Tabi üye olur muyuz, olamaz mıyız- Bizim bu konudaki bakışımız net. AB'nin standartlarını ülkemize getirelim ama iş bittikten sonra, görüşmeler bittikten sonra belki biz girmek istemeyeceğiz. Biz de halkımıza soracağız, biz girmek istemeyeceğiz. Bizim derdimiz AB'ye sadece girmek değil, AB'nin standartlarını bizim insanımıza kazandırmak" ifadelerini kullandı.
     Bunun için çalıştıklarını aktaran Büyükkaya, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Elli yıldır bu masadan kalkmamamızın arkasında bu yatıyor. İyi ki de bunu yapmışız. Bunun avantajını kullanıyoruz. Son 2,5 yılda ilişkilerimiz donmuştu. Yeni fasıl açılamıyordu görüşmelerde. Ama 22'nci faslın açılması noktasında bir mutabakat sağlandı. Şimdi de 19'uncu faslın açılması yönünde görüşmeler oldu. Böylece Türkiye ile AB arasındaki görüşmeler de daha hızlı bir hale dönüşüyor. AB'nin de Türkiye'ye olan ihtiyacı artıyor'' diye konuştu.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER