ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 21:29

"Bize en çok Türkiye destek veriyor"

"Bize en çok Türkiye destek veriyor"


Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Tüymebayev, ziyarette, kendilerine en çok destek veren ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Sakarya Girişimci ve Sanayici İşadamları Derneği'nin (SAGİAD) davetlisi olarak Sakarya’ya gelen Tüymebayev’i Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu makamında ağırladı. Sakarya'ya, Türk-Kazak dostluğunu ve ticari ilişkilerini geliştirmek için geldiğini belirten Tüymebayev, ülkesinde Türk işadamları için büyük yatırım sahaları olduğunu kaydetti. Ekonomisi ve sanayisi hızla gelişen Türkiye'nin Kazakistan'a yatırım yapması çağrısında bulunan Tüymebayev, "Türkiye'ye sağladığımız imkanları başka hiçbir ülkeye sağlamıyoruz. Bize en çok Türkiye destek veriyor. Sadece turizm değil iş hayatı da ülkemizde gelişsin istiyoruz." diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu da Büyükelçi Tüymebayev'i ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Kazakistan'ın son dönemde bölgenin parlayan ülkesi olduğunu vurgulayan Toçoğlu, "Gerçekleştirilecek bir oluşumla tabiki Kazakistan'ı ziyaret ederek Sayın Büyükelçimizin anlattıklarını yerinde görmek isteriz. Hamdolsun ülkemiz her alanda büyük bir gelişme kaydediyor. Dünyanın gözü Türkiye'de. İnşallah Türk Kazak dostluğu daha da gelişir ve iki ülkenin ticareti daha da artar." ifadelerini kullandı.

Toçoğlu, günün anısına Tüymebayev'e, üzerinde Sakarya'nın kültür ve tarihinde önemli yere sahip yapıların motiflerinin yer aldığı minyatür eser hediye etti. Büyükelçi Tüymebayev de Toçoğlu'na Kazak kültüründe önemli bir yer tutan Kazak gelini heykeli takdim etti.

"TÜRKİYE'Yİ KARDEŞ OLARAK GÖRÜYORUZ"

Sakarya Valisi Mustafa Büyük'ü de makamında ziyaret eden Tüymebayev, "Türkiye’yi kendi memleketimiz ve kardeşimiz olarak görüyoruz. Birbirimize her zaman destek vermeliyiz. Ticari, kültürel ve eğitim alanlarında işbirliğimizi artırmamız gerekiyor. Sakarya’da bulunmaktan son derece mutluyum.’’ şeklinde konuştu.

Vali Büyük de ziyaretten duyduğu memnuniyeti şu sözlerle ifade etti: "Türkiye’nin dost ülkesi Kazakistan Büyükelçisini ilimizde görmek bizi mutlu ediyor. Bu ziyaretler hem ticari hem de kültürel ilişkilerde iki ülkenin halklarının dostluklarını pekiştirecektir.’’ 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER