ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 19:38

"Biz sadece kendimizi koruduk"


 Bilge Gençlik Kulübü, Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde bugün yaşanan kavgayla ilgili yaptığı açıklamada, yaşanan olaylarda sadece kendilerini koruduklarını belirtti. Kulüp üyeleri, kampüste yaptıkları açıklamada ise “Bugüne kadar çok defa sustuk ancak artık susmayacağız.” şeklinde ifade kullanmadıklarını dile getirdi.

Bilge Gençli Kulübü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Dicle Üniversitesi’nde yaşanan olaylara ilişkin bilgi verildi. Açıklamada, “Dicle Üniversitesi Bilge Gençlik Kulübü olarak 09.04.2013 tarihinde ‘Özgürlük ve Kurtuluş Rehberi Tevhit Öğretmenim Hz. Muhammed (S.A.V)’adı altında kutlu doğum etkinliği yapmak için rektörlükten izin aldık, bu izin gereği etkinliğimizin tanıtım ve reklam faaliyetleri için afiş ve broşür bastırıp 08.04.2013 tarihinde Dicle Üniversitesi'ne bağlı fakültelerde bunları asmamız ve dağıtmamız esnasında DÜÖ-DER isimli derneğin yetkilisi olduğunu söyleyen öğrenciler tarafından engellenme girişimine maruz kaldık.” denildi.

Kulüplerinin başkanı ve kulüpteki yönetim kurulu arkadaşlarının sağduyulu bir şekilde bunun nedenini öğrenmeye çalıştığının belirtildiği açıklamada, şöyle denildi: “Bunun üzerine, söz konusu DÜÖ-DER’e bağlı öğrenciler rektörlükten alınan iznin bir anlam ifade etmediğini, burada yapılan tüm etkinliklerin ancak kendilerinin izniyle gerçekleşebileceği, aksi durumda her ne pahasına olursa olsun buna engel olunacağını söylediler. Konuşmalar sürerken, konuşmaya dışarıdan katılan bazı dernek üyeleri, konuşan arkadaşlara saldırarak olayı başlattılar. Sayıca çok fazla olan DÜÖ-DER üyeleri, oradaki arkadaşlarımıza ciddi bir şekilde sopa ve sandalyeyle saldırdılar. Bu görüntüler, Mimarlık Fakültesi kantinindeki güvenlik kameralarında mevcuttur ve polis tarafından alınmıştır. İncelenen görüntüler sonucu polisin ifadesine göre, olayı çıkaran DÜÖ-DER üyeleri gözaltına alınmıştır. Arkadaşlarımız dışarıya çıkarken, dışarıda organize olmuş yüzlerce taşlı sopalı DÜÖ-DER üyeleri, Eğitim Fakültesi'nden koşarak üzerimize doğru geldiler ve defalarca saldırdılar. Arkadaşlarımızdan yaralılar ambulansla hastanelere kaldırılmıştır. Herhangi bir olayın çıkmasını istemeyen arkadaşlarımız, üniversiteyi terk ederken birçok fakülte önünde önceden organize olmuş DÜÖ-DER üyeleri tarafından defalarca saldırıya uğramışlardır. Bunu üzerine arkadaşlarımız kendilerini korumak için karşı taraftan aldıkları sopalarla yürümek zorunda kaldılar. Arkadaşlarımız iddia edildiği gibi herhangi bir yaralayıcı aletle okula gitmedikleri gibi böylesi bir saldırıyı da beklememişlerdir. Ayrıca, hiçbir örgütle bir bağlantımız yoktur. Durum böyleyken bu gruba yakınlığıyla bilinen bazı haber ajanslarının olayı olduğundan farklı bir şekilde DÜÖ-DER örgencilerine saldırı yapılmış gibi yansıtmaları büyük bir aldatmacadır.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER