ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 17:09

"Biz sadece diyalog grubuyuz"


 Akil İnsanlar Heyeti Karadeniz Bölgesi görüşmelerine Çorum'la devam etti. Heyet kendilerinin yetki ya da karar alma merci olmadığını belirterek, sadece diyalog grubu olduklarını ifade etti.

Grup başkanı Yusuf Şevki Hakyemez, 30 yıldır çözülemeyen bir sorunun çözümü için destek verdiklerini ifade etti. Hakyemez ''Siyaset aynı zamanda bir çözüm üretme sanatıdır. 30 yıldır kullanılan yöntemle bu sorunun çözülemeyeceği aşikardır. İşte bizler heyet olarak bu süreci destekliyoruz. Bu süreç siyasi iktidar tarafından yönetiliyor. Bize söz gelimi Akil İnsanlar denilmesini çok da uygun bulmuyoruz. Türkiye’de, Anadolu’da onlarca akil insan var, biz bunu çok uygun bulmuyoruz. Biz Karadeniz bölgesinde bu sürece sizlerin verdiği tepkileri hükümete aktarıyoruz. Bizim tek ortak noktamız çözüm sürecini desteklemektir. Biz farklı siyasi görüşlere sahip insanlarız. Dünya görüşlerimiz çok farklı, hepimizin aynı düşünceye sahip olmamız kadar riskli bir durum olamazdı. Bizim artık sorunları konuşarak çözmemiz gerekmektedir.'' şeklinde konuştu.

"KÖŞEYE SIKIŞAN PKK TAVİZ VERMEK ZORUNDA KALDI"

Grup üyesi Şemsi Bayraktar, sürecin hassasiyetine değinerek, bu süreçte dış konjonktürün çok önemli olduğunu söyledi. Köşeye sıkışan PKK'nın, taviz vermek zorunda kaldığını dile getiren Bayraktar, Amerika'nın Irak'ı işgal etmesi ile PKK'nın yeniden oluştuğunu aktardı. Bayraktar, ''Türkiye 30 yıldır bir sorunu çözmeye çalışıyor. Zaman zaman terör örgütü bitirilmeye çalışılmıştır. Ama sorunun nihai çözümü için alınması gereken tedbirler, yürütülmesi gereken politikalar geciktiği için veya konjektür buna imkan vermediği için terör dış desteklerle birlikte tekrar zuhur etmiş, karşımıza çıkmış, bir cinayet örgütü olarak ülkemize büyük acılar yaşatmıştır. Terör örgütünün yeniden toparlanma süreci biliyorsunuz, Amerika Birleşik Devleti'nin Irak'ı işgal etmesi ile yeniden örgütlenip karşımıza çıkması, bütünüyle bu dış destek etrafında olmuştur. Bugün terör örgütü bitme noktasına geldiyse, Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'tan çekilmesi ve çekilmenin ardından bölgede yaşanan kompozisyonun değişmesinin bunda büyük bir payı vardır. Yani bugün terör örgütünün bitmesinde bölgenin konjöktürel değişiminin rolünü görmek durumundayız.'' ifadelerini kullandı.

"30 YILDIR DEVAM EDEN BİR SORUN VAR VE DERHAL ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR"

Grup sekreteri Fatma Benli de çözüm sürecinin hassas bir şekilde ilerlediğine değinerek, 30 yıldır süren bir sorunun söz konusu olduğunu dile getirdi. Sıkıntıların halen devam ettiğini söyleyen Benli şunları söyledi: ''13 ilde 15 yıl olağanüstü hal ilan edildi. Adım başı kontrol noktaları koydular. Ama görüyoruz ki çok fazla bir fayda sağlamadı. Bugüne dek 30 bin PKK’lı öldürülmüş, dağlarda 5 bin kişi varsa bu demektir ki daha fazla dağa çıktılar. Tamam bir kısmı kandırıldı, bir kısmı zorla çıkartıldı, ama bir kısmı isteyerek çıkartıldı. Bu sorunun ortadan kaldırılması gerekiyor, bir şekilde buna son vermemiz gerekiyor.''

Öte yandan Akil İnsanlar'ın toplantı yaptığı esnada Ülkücü bir grup ile Atatürkçü Düşünce Derneği, İşçi Partisi, TGB üyeleri protestolu yürüyüş yaptı. MHP İl Başkanı Ercan Daşdan ise İstiklal Marşı okunmasının ardından partililer ve ülkücüleri diğer grupların arasından alarak alandan uzaklaştırdı. Protestolar esnasında sık sık provokasyona gelinmemesi uyarısında bulunuldu. Bu arada polis yoğun güvenlik önlemi alarak olası gerginliği önledi. Akil İnsanlar heyetinin bulunduğu otel çevresinde çevik kuvvet ekipleri hazır bulunduruldu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER