ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2013 Pazartesi 23:04

"Biz de sizden çok şey öğrenebiliriz"


Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ekonomisinde çok önemli büyüme hızının olduğunu belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak iki günlük ziyaret için Türkiye'ye gelen Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk ve Alman İşadamları ile bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) ve TÜSİAD'ın Almanya'daki muadil kuruluşu BDI ortaklığında oluşturulan "II. Türk-Alman CEO Forumu"nda konuşan Merkel, böyle bir etkinliğin oluşturulmasının önemine değinerek, Almanya ve Türkiye'den gelen işadamlarıyla yaptıkları toplantıda karşılıklı güvene dayalı ekonomik işbirliği konusuna odaklandıklarını ifade etti. Merkel, Türkiye'nin hem Almanya hem de Alman işletmeleri açısından son derece güvenilir yatırım koşulları sağladığını kaydederek, iki ülke arasında karşılıklı ticaretin çok yoğun olduğunu söyledi. Merkel, "Karşılıklı ticaretimiz 30 milyar avronun üzerinde ama bu artabilir. Almanya'dan gelen yatırımlar da Türkiye'de çok önemli. Bu yatırımlar bizi ileriye de taşıyabilir. Çünkü enerji sektöründe çok büyük bir işbirliğine ihtiyaç var. Türkiye'de ekonomide çok önemli büyüme hızı var. Kentlerin gelişmesi, altyapının iyileştirilmesi dikkate alındığında enerji çok önemli bir alan. Tartışma konusu olan sadece klasik enerji türleri değil, yenilenebilir enerji türleri de önemli. Bunun geliştirilmesi için Türkiye'de yeterli çerçeve koşullar mevcuttur" diye konuştu.
    
Orta ölçekli işletme vurgusu
    
Altyapının önemli bir yatırım alanı olduğuna dikkati çeken Merkel, şu ifadeleri kullandı:

"Demiryolu ve havalimanları altyapısının geliştirilmesi ayrıca uçak şirketleri arasında işbirliğinin geliştirilmesi önemli alanlar. Alman ve Türk firmaları arasında uzun yıllara dayanan bir işbirliği deneyimi var. Ama küçük ve orta ölçekli işletmeler, özellikle de orta ölçekli işletmeler arasındaki işbirliği ne yazık ki beklenen düzeyde değil. Bunun için de önemli bir potansiyel var. Bu konuda da işbirliğimizi yoğunlaştırabiliriz. Çünkü orta ölçekli işletmeler, Almanya'daki ekonomik gelişmenin bel kemiğini oluşturmuşlardır. Zor ekonomik koşullarda da desteklerini esirgememişlerdir. Bu şirketler arasındaki işbirliği Türkiye'ye de itici bir güç kazandırabilir."

Vize konusuna da değinen Merkel, vize sorununun halledilmesi için bir diyalog programları olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"AB'nin üye devleti olarak konuşuyorum. Olay biraz aksayabiliyor. Türkiye'den gelen ve hukuki açıdan diğer üye devletlerde uygun davranışlar sergilemeyen Türk vatandaşlarının geri iadesi ve Geri Kabul Anlaşmasının imzalanması çok önemli. Tabii ki vize süreci için bir diyalog başlayacaksa bu Geri Kabul Anlaşmasının imzalanması konusunda da bir ilerleme gerekecektir. Ama eminim ki zaman içinde bir çözüm yolu bulunacaktır."
    
"Biz de sizden çok şey öğrenebiliriz"
    
Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecine değinen Merkel, Ankara Protokolü ile ilgili bir sorun olduğunu öne sürerken, "Kıbrıs sorunu bu çerçevede çözüme kavuşturulmadığı takdirde, istediğimiz kadar çok faslı açamıyoruz" ifadelerini kullandı. Almanya'nın, sonuca odaklı bir tam üyelik süreci gerçekleştirilmesini istediğini kaydeden Merkel, sürecin mutlaka bir sonuca varmasını beklediklerini vurguladı. Merkel, "Ama tabii ki önümüzde daha uzun bir yol var. Siyasi olarak size vereceğim bir güvence var. Bu ziyaretimin nedeni de bu. Türkiye ile Almanya arasında tek bir köprü yok, çok köprümüz var. Diplomatik ilişkilerimizin 250. yıl dönümünün ötesinde Türkiye ile Almanya arasında çok büyük bağlantılar var. 3 milyondan fazla Türk kökenli Alman vatandaşı ülkemizde yaşamaktadır" değerlendirmesinden bulundu.

Türkiye'nin ekonomik büyüme hızına ilişkin rakamların Almanya için çok önemli olduğunun altını çizen Merkel, "Sanıyorum pek çok ülke açısından AB'de de hem bir örnek hem de bir umut kaynağı olabilir. Ekonomik durumun bu kadar rahatlıkla düzelmiş olması, borçlanma durumundaki iyileşmeler başka ülkelere örnek olabilir. Almanya'da yüzde 80'in üzerinde borçlanma oranı var. Dolayısıyla biz de sizden çok şey öğrenebiliriz" dedi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER