ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 13:37

Bitlis'ten, İzmir'e kamyonla kar götürüldü


Adilcevaz ilçesi sınırlarında yer alan ve Türkiye'nin ikinci yüksek dağı olan Süphan'dan, zorlu kış şartlarında toplanan 1 ton kar, kamyonla İzmir'de düzenlenen Bitlis Tanıtım Günlerine götürüldü.
Tanıtım günlerinde pekmez ile yapılan kar şerbeti, Adilcevaz'ın Aydınlar Belde Belediyesine ait stantta, fuarı ziyaret edenlere ikram edildi.
Adilcevaz Kaymakamı Özer Özbek, Belediye Başkanı Adnan Göksoy ve Aydınlar Belde Belediye Başkanı Bahattin Alageyik'in ikram ettiği kar şerbetinden almak isteyen ziyaretçiler, adeta birbirileriyle yarıştı.
Aydınlar Belediye Başkanı Bahattin Alageyik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar şerbetinin vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördüğünü söyledi.
Alageyik, "Yıllar önce dedelerimiz karı yer altında saklardı. Yazın üzerine pekmez dökülen kar, doğal dondurma olarak yenirdi. Bu geleneğimizi hem halkımıza anımsattık hem de ziyaretçilere bu kültürümüzü tanıtmak istedik. Kar şerbeti doğal dondurmamız. Süphan Dağı eteklerinden İzmir'e yaklaşık 1 ton kar getirdik. Kristalleşmiş olmasından dolayı bu karın çok daha özel bir tadı var" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER