ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 12:54

Bitlis’ten ABD’ye tulum peyniri ihracatı

Bitlisten ABDye tulum peyniri ihracatı


Bitlis’in meşhur tulum peynirinin ünü ülkeyi aştı. Bitlis merkeze bağlı Yolalan beldesinde yaklaşık 30 yıl önce kurulan ve son 4 yıldır markalaşan Hacı Gürgün Oğulları Süt ve Gıda ürünleri A.Ş. yıllık 650 ton üretim kapasitesiyle hem ilin ekonomisine hem de istihdama büyük katkı sağlıyor.

Yıllık üretilen 650 tonluk peynirin büyük bölümünü yurt içine geriye kalan kısmını ise ABD’ye ihraç ettiklerini belirten Bitlisli İşletmeci Kerem Çabuk, tulum peynirinin asıl anavatanının Bitlis olduğunu ancak Bitlis’te markalaşma sorunu yüzünden yıllarca Bitlis’in doğal tulum peynirinin farklı illerin peyniriymiş gibi ve farklı markalarda piyasaya sürüldüğünü söyledi.

Artık son 4 yılıdır kendi marklarıyla Bitlis’in tulum peynirini gerek yurt içi gerekse yurt dışı piyasasına sürdüklerini anlatan Çabuk, "Peynircilik mesleği bize babadan geçti. Yaklaşık 30 – 35 yıldır Bitlis’te peynir sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Son 4 yıl ise fabrikamızı günün şartlarına uygun olarak hijyenik şekilde entegre ettik. Ve bu sayede kısa sürede kendi markamızla gerek yurt içinde gerekse yurt dışında Bitlis’in doğal ve katkısız tulum peynirini damak tatlarının vazgeçilmezleri arasında yerini almasını sağladık.” dedi.

Fabrikalarında yaklaşık 30 kişiye istihdam sağladıklarını da ifade eden Çabuk şöyle konuştu: "Bitlis’te her geçen gün güzel işlere imza atıyoruz. Bu günde bu güzel işlerden biride yıllarca ithalat yaptığımız bir ülke olan ABD’ye bu gün tulum peyniri ihraç ediyoruz. Yıllık 650 ton üretim kapasitesinin yaklaşık yüzde 20-30’luk bölümünü ABD’ye ihraç ediyoruz. Bu da hem ilimiz ekonomisine hem de bölgesel ekonomiye artı olarak geri dönüyor."

"RAMAZANDA ÜRETİM GECEYE KAYDIRILDI"

Bu yılki üretim sezonunun Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle üretimin geceye kaydırıldığını anlatan Kerem Çabuk, "Çalışanlarımızla birlikte oruçluyken yorulmamak için Ramazan boyunca gece saatlerinde üretim yapacağız. Şu anda tamamen gece üretim yapıp gündüz dinleniyoruz. Bu Ramazan boyunca devam edecek. Ramazan'dan sonra ise yine gündüz saatlerinde üretim yapmaya başlayacağız.” diye konuştu.

"BÖLGEDE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN EKSİKLİĞİ VAR"

Fabrikalarının üretim kapasitesini arttırmak istediklerini ancak bölgede yeteri kadar küçükbaş hayvan olmadığı için yeterli süt bulamadıklarını kaydeden Çabuk, bölgede verilecek teşviklerle küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin desteklemesi gerektiğini savundu.

Yeteri kadar süt bulmaları durumunda fabrikanın üretim kapasitesini iki katına çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Çabuk, bundan sonraki süreçte yurt dışına dönük ihracatı da arttırmak için çalışma yürüteceklerini sözlerine ekledi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER