ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 15:00

Bitlis'teki faili meçhul cinayetler


Bitlis Barosu, Yaygın köyünde 1994 yılında öldürüldüğü iddia edilen 2 kişinin faillerinin bulunması için cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.
Baro Başkanı Enis Gül, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölge baroları ile "Faili mehçul cinayetlerin ortaya çıkarılması ve faillerin bulunarak yargılanması" adı altında proje hazırladıklarını söyledi.
Projeyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki faili meçhul cinayetlerin ve gözaltındaki kayıpların ortaya çıkarılmasını ve olayların faillerinin bulunarak yargı önünde hesap vermesini amaçladıklarını vurgulayan Gül, şöyle konuştu:
"Hazırladığımız projede Diyarbakır, Şırnak, Batman, Van ve Bitlis pilot il seçildi. Bölge barolarında şu ana kadar 16 soruşturma dosyası açılmış. Bu hususta barolar suç duyrusunda bulunarak, dosyaları takip etmekte. Biz de bu kapsamda bir dosya seçtik. Bugün bu dosyanın suç duyurusunu hazırlayarak Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığına teslim ettik."
Dosyanın, Emrullah Eybek (8) ve İsmet Arman'ın (11) 1994 yılında Yaygın köyünde öldürülmesiyle ilgili olduğunu anlatan Gül, şunları kaydetti:
"İki çocuk, güvenlik güçlerinin operasyonu sonucunda sabah saat 09.00 sıralarında havan ve lav silahlarıyla ateş edilmesi sonucu öldürülmüştür. O dönemde 8 ve 11 yaşında olan çocuklar için hazırlanan tutanaklara, 'terör örgütüne yardım amacıyla mayın döşerken mayının patlaması sonucunda öldükleri' yazılmıştır. Ancak olayın gerçeğinin böyle olmadığı tüm köy halkı tarafından bilinmektedir. Biz de bu nedenle bu dosyayı ele aldık. Bunların faillerinin bulunması, faillerin yargı önüne çıkarılması, soruşturma açılması ve suçları varsa cezalandırılması için suç duyurusunda bulunduk."
Baro Başkanı Gül, Bitlis'teki faili meçhul cinayetlerin dönemin tugay komutanı Korkmaz Tağma döneminde gerçekleştiğini öne sürerek, faili meçhul cinayetlerle ilgili bilgileri olanların baro başkanlığına müracaat etmesini istedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER