ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 13:44

Bitlis’te yayla dönemi başladı

Bitliste yayla dönemi başladı


Çetin ve uzun geçen kışın ardından Bitlis’te yayla dönemi başladı. Köylüler ve göçerler, koyun sürüleriyle birlikte serin yaylalara çıkmaya başladı.

    Bu yıl kışın uzun sürmesi nedeniyle yaylalara gecikmeli olarak çıkan göçer ve köylüler, 5 ay boyunca yaylalarda kalacak. Kışın köylerde, yazın da yaylalarda küçükbaş hayvancılık yapan Bitlisliler, Nemrut Dağı'nın eteklerindeki yaylalara çıkmaya başladı. Yaylacılar; hayvanlarını bin bir çeşit bitki türünün bulunduğu yaylalarda otlatarak, hayvansal ürünlerin doğal ve daha leziz olmasını sağlıyor. Nemrut Dağı'nın serin yaylalarına çıkan köylüler, 5 ay süreyle yaylada kalıp kışlık hayvansal ürünleri hazırlayacak.

    Yayla sezonunu açan köylüler ve göçerler koyun sürülerini önlerine alarak yaylaların yolunu tutarken, koyunların yavruları ise eşeklerin sırtında yaylalara götürülüyor. Koyunları yaylaya çıkarmaya başlayan göçerler yayla yolunda asırlardan beridir süregelen gelenekleri de sürdürmeyi ihmal etmiyor. Yayla yolunda Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde uzun süre halay çeken göçerler gönüllerince eğlendikten sonra geleneksel yayla güreşine geçiyor.

    Yayla güreşi ise koyun sürülerine bakan genç çobanlar arasında yapılıyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER