ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 13:20

Bitlis’te sözde 'PKK şehitliği' yıktırıldı

Bitliste sözde PKK şehitliği yıktırıldı

Bitlis merkeze bağlı Ölek köyünde inşaası devam eden 'sözde PKK şehitliği' mevzuat hükümlerine aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle yıktırıldı.


Bitlis Valiliği konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"28.08.2013 tarihli haber sitelerinde yayınlanan 'Zenderlioğlu’ndan Valiliğe Sert Tepki' başlıklı haberde Bitlis’in Ölek köyünde inşası devam eden 'Sözde PKK Şehitliği'nin 25.08.2013 günü yıkılması ile ilgili olarak BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu bazı açıklamalarda bulunmuştur. Bu konu ile ilgili olarak; kamuoyunda mevcut bulunan bilgi kirliliğinin önlenmesi maksadıyla açıklama yapılması zaruri hale gelmiştir. Zira, 'Sözde PKK Şehitliği'nin yapımı aşamasında gerek köy muhtarlığına,gerek BDP İl Başkanlığı'na, gerekse barışa hizmet ettiğini savunan yanlı sivil toplum örgütüne mezkur faaliyetlerin yürürlükteki mevzuat hükümlerine aykırılık teşkil ettiği ve derhal yapım işlerinin durdurulması gerektiği yazılı olarak tebliğ edilmiştir. Ancak yapılan yazılı uyarıya rağmen inşası devam eden faaliyetin 19.01.2010 tarihli 27467 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan “Mezarlık Yerlerinin İnşası ile Cenaze Nakil ve Defin İşlemleri Hakkında Yönetmeliğe” atfen İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 18.07.2013 tarih ve 635644-530-3805 sayılı “Mezarlık Alanları Dışında Defin Yasağı” konulu yazısı ve 4342 sayılı “Mera Kanunu” ve 1593 sayılı Umumi Hıfsızsıhha Kanunu'na aykırı olarak yapıldığından bahisle mezkur inşa faaliyeti 25 Ağustos 2013 tarihinde Bitlis Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ekipleri tarafından durdurulmuş ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin güvenlik önlemleri altında yıkım işlemi gerçekleştirilmiştir. Yıkım işlemi gerçekleştirilen alan herhangi bir mezarlık alanı olmayıp, ilgili haberde iddia edilen hususlar da gerçeği yansıtmamaktadır. Bitlis Valiliği olarak mevzuat hükümlerine aykırılık teşkil eden hiçbir eyleme müsamaha gösterilmesi mümkün değildir.

Kanuna aykırı olarak yapılan hiçbir faaliyete müsamaha gösterilmeyeceği ve derhal gerekli yasal işlemin başlatılacağı tekrar hatırlatılarak, hukuka uygun olarak yapılacak her tür yasal başvurunun Bitlis Valiliği tarafında titizlikle değerlendirileceği bilinmelidir." denildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER