ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2012 Pazartesi 14:08

Bitlis’te Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Bitliste Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Türkiye Cumhuriyeti'nin 89. yıl dönümü Bitlis’te düzenlenen törenle kutlandı.


Bitlis Valiliği'nde başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Vali Veysel Yurdakul, İl Jandarma Komutanı Albay Enver Aydın, Belediye Başkanı Fehmi Alaydın ve protokol üyelerinin tebriklerini kabul etti. Cumhuriyet Meydanı'nda devam eden törende Vali Yurdakul, İl Jandarma Komutanı Albay Enver Aydın, Belediye Başkanı Fehmi Alaydın öğrencileri ve protokol üyelerini selamlayarak bayramlarını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından öğrenciler şiir okudu, halk oyunları ekipleri de çeşitli gösteriler sergiledi.
       
Bitlis Valisi Yurdakul, törende yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 89. yıl dönümünde büyük Türk milletinin birer ferdi ve Cumhuriyet'in birer vatandaşı olmanın coşku ve onurunu bir kere daha yaşıyoruz.” dedi. “Türkiye Cumhuriyeti, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yol göstericiliğinde milletçe gazilik ve şehitliklere yükselen fedakarlıklarla kurulmuştur.” diyen Vali Yurdakul sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu, yalnız milletimiz için değil, bütün insanlık için önemli bir dönüm noktasıdır. Cumhuriyetimizin nasıl yüce bir insanlık ve barış abidesi olduğu her geçen gün daha aydınlık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Tarihin derinliklerinden beri yaşattığımız özgürlük ve bağımsızlık bilinciyle kazanılan Kurtuluş Savaşımız, esarete düşen milletlere ışık tutmuştur. Zaferin doğal sonucu olan Cumhuriyetimiz de çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak azim ve kararında olan toplumlara umut aşılamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik bir hukuk devleti olarak ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Cumhuriyeti, kurucularının emaneti olarak, onların inanç, bilinç ve ilkelerine sadık kalarak gelecek kuşaklara aktarmak hepimizin en kutsal görevidir. Bu görev bizim milli onurumuz olduğu kadar hep beraber taşıdığımız insanlık şerefimizdir. Yüce Önder'in, 'Türkiye Cumhuriyeti her manası ile büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır. Kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek, ebediyen yaşayacaktır' sözü, Cumhuriyet'e her koşulda sahip çıkılması ve Cumhuriyet'in yeni başarılarla geleceğe taşınması konusundaki vazgeçilmez sorumluluklarımızı dipdiri tutmaktadır. Daha güzel yarınlar için, her alanda çatışma yerine saygıyı, kavga yerine adalet ışığında barışı, karanlık yerine bilinçli aydınlığı seçmeliyiz. Cumhuriyetimizin 89. yıl dönümünde başta Büyük Önder Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.”

Vali Yurdakul'un konuşmasının ardından bayram etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen çeşitli sportif müsabakalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Tören geçişi ile program sona erdi.
Törene vali yardımcıları, Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, Jandarma Komutanı Jandarma Albay Enver Aydın, Bitlis Eren Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Güney, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER