ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 14:23

Bitlisli öğrencinin proje başarısı


Karla kaplanan çanak antenlerindeki sinyal problemini çözmek için proje hazırlayan Bitlisli orta okul öğrencisi, katıldığı yarışmada birinci oldu.
Hizan ilçesine bağlı Gayda köyündeki 75. Yıl İMKB Abidin İnan Gaydalı Yatılı Bölge Ortaokulunda eğitim gören Ahmet Öcal, çanak antenlerin kar tutmasıyla televizyon yayının kesilmesinin önüne geçmek amacıyla teknoloji ve tasarım öğretmeni Arif Uysal'ın da desteğiyle "Döngüç Temizleyici" adlı projeyi hayata geçirdi.
Araçlardaki sileceklerden esinlenerek çanak antenlere dinamo motoru ve silecek takan Öcal, hazırladığı pore ile TRT Çocuk Proje Yarışmasına katıldı.
Projesinin yarışmada birinci seçildiğini belirten Öcal, kış aylarında evde maç izlerken veya film izlerken kar yağışı nedeniyle sürekli televizyon sinyalinin kesildiğini, bundan dolayı da "Döngüç Temizleyici" adını verdiği projeyi hazırladığını söyledi.
Okulun teknoloji ve tasarım öğretmeni Arif Uysal ise öğrencisinin, bölgedeki birçok kişinin yaşadığı bir soruna çözüm ürettiğine değinerek, şöyle konuştu:
"Bölgede kar yağışı nedeniyle çanak antenlerde kar birikiyor ve bu karları temizlemek için sürekli çatıya veya çanak antenin kurulu olduğu yüksek yerlere çıkmak gerekiyor. Bu da çok zor olduğu için bazı insanlar uğraşmayıp televizyon izlemekten vazgeçiyor. Öğrencim de araba sileceklerinden esinlenerek çanak antenler için de aynı yöntemi geliştirdi. Antenlere taktığımız sileceği çalıştırmak için arkasına bir dinamo motor bağladık. Böylelikle, kar yağışında silecekleri çalıştırdığımızda televizyonu kesintisiz izleme imkanı buluyoruz."
Projenin ilgi gördüğünü ifade eden Uysal, maddi imkansızlıklardan dolayı patentini alamadıklarını, bu konuda yetkililerden destek beklediklerini dile getirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER