ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 10:37

Bitlis'in "Doğuyorum Korosu" 19 dilde barışı haykıracak

Bitlisin "Doğuyorum Korosu" 19 dilde barışı haykıracak


 Bitlis'in Güroymak Kaymakamlığı bünyesinde kurulan “Doğuyorum Korosu”, Türkiye turnesi kapsamında 11 ilde 19 dilde seslendireceği şarkılarla çözüm sürecinde ülkeye barış, kardeşlik ve sevgi mesajı verecek. İlçe merkezi ve köylerdeki okullardan seçilen 40 öğrenciden oluşan koro Kürtçe, Türkçe, Zazaca, Arapça, İngilizce, Yunanca ve Hintçe başta olmak üzere 19 dilde şarkılar söyleyecek.

Turneden önce Güroymak Yatılı Bölge Okulu konferans salonunda son provalarını yapan koro, küçük bir de konser verdi. Konseri dinlemeye gelen Güroymak Kaymakamı Turan Yılmaz, koronun "7 Bölge 7 Şehir Konser" projesiyle Samsun, İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin, Ankara ve Diyarbakır'da konser vereceğini söyledi. Yılmaz, “Turne, yaklaşık 25 gün sürecek. Koromuz, dört yıl önce oluşturuldu. Bu sürede edindiği tecrübeleri de baz alarak, daha iyisini yapacaklarına inanıyorum. Bitlis'in, karının yanında Doğuyorum Korosu da var. Çocuklarımız, Bitlis'in sesini sevgi ve kardeşlik duygularıyla hem Türkiye'ye hem de dünyaya iletecek." dedi.

Koro şefi Yunus Dabakoğlu ise Türkiye'nin ardından başka ülkelerde de konser vermeyi hedeflediklerini belirterek, en büyük arzularının yabancı dildeki şarkıları o ülkelerin insanlarına söylemek olduğunu ifade etti. Koro öğrencilerinden Yusuf Duralı da yaklaşık iki yıldır görev aldığını ve çok memnun olduğunu söyledi. Her dilden şarkılar seslendirdiklerini kaydeden Duralı, “Şarkı söylemeyi çok seviyorum. Burada her dilden şarkılar söyleyerek barışı haykırıyoruz.” şeklinde konuştu. Öğrencilerden Zelal Taşdemir, koroyla birlikte müziğe sevgisinin daha da arttığını ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER