ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 12:31

Bitlis 3 dilli büyük kültür şölenine hazırlanıyor


Bitlis Sanayici İş Adamları Derneği (BİSİAD) sponsorluğunda, Bitlis Özel Selahaddin Eyyubi Koleji ile Irak'ta faaliyet gösteren Fezalar Eğitim Kurumları işbirliği ile Bitlis’te 3 dilli büyük kültür şöleni düzenlenecek.

Bitlis’te, 11 Mart’ta akşam saat 19.00’da düzenlenecek olan kültür şöleninde Fezalar Eğitim Kurumları'nda eğitim gören Iraklı öğrenciler Türkçe, Kürtçe ve Arapça dillerinde birbirinden güzel şarkı ve şiirlerden oluşan bir dizi konser verecek.

Fezalar Sosyal ve Kültürel Organizasyonları (FESKO) çerçevesinde ele alınan kültür şenliğinde; Irak’ın Erbil, Süleymaniye, Duhok, Soran, Halepçe, Musul, Ramadi ve Kerkük şehirlerinden toplam 68 öğrenci ve 29 öğretmen Bitlis’e gelerek kültürler arası kaynaşmayı sağlayacak. Bitlis Özel Selahaddin Eyyubi Koleji Spor Salonu'nda yöre halkıyla buluşacak olan öğrenci, veli ve öğretmenlerden oluşan kafile, konserlerde birbirinden güzel maharetlere sahip öğrenciler, seslendirecekleri şarkıların ve şiirlerin yanı sıra folklor ve skeç gösterilerine de yer verecek.
'Mezopotamya ve Anadolu Kardeş Kültürler Şenliği' adıyla yola çıkan Iraklı öğrenciler, gittikleri her yerde olduğu gibi Bitlis’te de dostluk, kardeşlik, barış ve hoşgörü mesajları verecek. Fezalar Eğitim Kurumları bünyesindeki okullardan seçilerek oluşturulan turne ekibi, uğradıkları her beldede ikişer saatlik şenlikler düzenleyecek.

Anadolu ve Mezopotamya'nın geçmişten geleceğe kadim akrabalık ve kardeşlik bağlarına dikkat çekecek olan öğrenci ve öğretmenler, bu coğrafyadan tüm insanlığa seslenerek,“Birlikte yaşama sanatına” bir kez daha vurgu yapacak.

Bu turneler sonucunda farklı etnik ve kültürel değerlere sahip halkların binlerce yıl birlik ve beraberlik içinde yaşadığı bu coğrafyadan dünyaya, 'halkların kardeşliği' mesajları yayılmış olacak. Böylece, dünya tarihine adını Mezopotamya olarak kazıyan bu bereketli toprakların temiz çocukları, kültürler arası köprünün ancak dostluk ve kardeşlik üzerinde kurulabileceğini göstermiş olacak.

Kürtçe, Türkçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere dört dilde eğitim yapan Fezalar Eğitim Kurumları, okul dersleri yanında, öğrencilerini sanatsal çalışmalara da yönlendirerek, zengin repertuvar sahibi bir kaç dilde şarkı ve şiir okuyabilen bireyler yetiştirmeyi hedefliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER