ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2014 Cumartesi 23:57

Birleşik Krallık'ta hava koşulları kötü


Birleşik Krallık genelinde etkili olan fırtına ve yoğun yağış nedeniyle ülkede sel uyarılarına devam ediliyor.
İngiltere Çevre Ajansı'ndan yapılan açıklamada Atlantik Okyanusu'ndan gelen fırtınanın oluşturduğu dev dalgaların ülkenin özellikle güneyindeki sahil kesimlerini iki gün boyunca etkileyeceği kaydedildi.
Birleşik Krallık genelinde yapılan sel uyarılarının "hayati risk" taşımadığı belirtilirken, İngiltere ve Galler'de 250'den fazla, İskoçya'da ise 20 kadar farklı noktada "sele karşı hazırlıklı olun" uyarılarına devam ediliyor.
Başkent Londra'ya 100 kilometre mesafedeki Oxford şehrinde pazar günü olası sele karşı hazırlıklı olunması çağrısı yapılırken, aynı uyarı Londra'ya 50 kilometre uzaklıkta yer alan Guildford'a pazarı pazartesiye bağlayan gece için yapılıyor.
Londra'da bulunan Thames Nehri'nde kurulu sel önleyici bariyerler halen kapalı tutuluyor. Normalde deniz taşıtlarının Londra'ya girip çıkabilmesi için açık tutulan çelik bariyerler, acil durumlarda nehrin su seviyesinin güvenli seviyede kalması için kapatılıyor.
Meteorolojii uzmanları, güney İngiltere, güneydoğu Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'nın bazı kesimleri için aşırı yağış uyarılarını yineledi. Ayrıca Meteoroloji Kurumu kuzey Galler, İskoçya ve İngiltere'nin kuzeybatı bölgeleri için "buzlanma" tehkilesine karşı uyarılarda bulunuyor. Gece yolculuk yapacakların yollarda oluşabilecek buzlanma dolayısıyla dikkatli olmaları gerektiğini ve kara yollarında aksamalar yaşanabileceğini belirtiyor.
İngiltere Başbakanı David Cameron, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, "Acil hizmetler ve Çevre Ajansı, selden etkilenen insanlara yardım konusunda harika işler çıkarıyor. Son 36 saatte 200 bin hane selden korunma altına alındı" açıklamasında bulundu.
Bu arada, İngiltere'nin güneybatısındaki Devon bölgesinde 18 yaşında bir erkek, fırtınanın fotoğrafını çekmek isterken kaybolmuştu. Perşembeden beri haber alınamayan kişiyi arama çalışmaları durduruldu.
Cuma gününden beri etkisini tekrardan hissettirmeye başlayan fırtına nedeniyle özellikle ülkenin sahil kesimleri olmak üzere 220 ev sel suları altında kaldı. Yüzlerce kişi evlerinden tahliye edildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER