ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 22:33

"Birileri sessizliğimizi yanlış anlamaktadır"


Reyhanlı Sivil İnisiyatif Platformu üyeleri, ilçedeki bombalı saldırılarda yaşamını kaybedenleri anmak için bir araya geldi.
     İlçede faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu platformun üyeleri ilk patlamanın gerçekleştiği Reyhanlı Belediye binası önünde toplandı. Burada platform adına konuşan Mustafa Çağlı, saldırıyı gerçekleştirenleri nefretle kınadıklarını söyledi.
     Menfur saldırı sonucu yaşamını yitiren 44'ü Türk ve 7'si Suriyeli 51 kişiye Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır dileyen Çağlı, saldırıyı yapanları, yaptıranları ve destek olanları lanetlediklerini bildirdi.
     Saldırı sonucu Reyhanlılıların ve Suriyelilerin yaralılara canla başla yardım ettiklerini ifade eden Çağlı, dışarıdan geldiklerini düşündükleri bir grubun, Suriyelilere saldırmasına, iş yerlerini yağmalamasına tanıklık ettiklerini anlattı.
    
"Birileri sessizliğimizi yanlış anlamaktadır"
    
     Aynı grubun acı olaylardan yola çıkarak siyasi rant sağlamak ve insanları birbirine düşürmek için eylemlerde bulunduklarını ifade eden Çağlı, ilçe halkının Suriyelilere karşı sergilediği kardeşliği bozmak ve asıl failleri örtbas etmek isteyenlerin farkında olduklarını aktardı.
     Çağlı, şöyle devam etti:
     "Bu menfur saldırıları tertipleyenlerin Esed rejimi ve onun Türkiye'deki destekçisi olan bir grubun olduğunu biliyoruz. Reyhanlımızda olay öncesi ve sonrası yapılan provokatif eylemleri de bu grubun düzenlediğini biliyoruz. Birileri sessizliğimizi yanlış anlamaktadır. Bu sessizliğimizi fırsat bilip sokakları provoke eden, halkı kışkırtmaya çalışan ve Suriyeli kardeşlerimize Reyhanlı'yı dar etmek isteyen şahıslara müsaade etmeyeceğimizi çok yüksek sesle ifade ediyoruz. Bu duruma göz yummaması için tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz."
     Platform üyeleri daha sonra saldırılarda hayatını kaybedenler için dua okudu.
    
ADD Genel Başkanı Çölaşan'dan ziyaret
    
     Bu arada, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan, ilk patlamanın gerçekleştiği belediye binası yanındaki olay yerini inceleyerek, başsağlığı dileğinde bulundu.
     Çölaşan, patlamanın izlerinin kaldırılmaya çalışılsa da halkın içinde bıraktığı derin izin, o kötü anın nasıl silineceğini bilmediğini söyledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER