ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 16:39

Bir yastıkta yarım asır


Keçiören Belediyesi, Keçiören Kaymakamlığı, Keçiören Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ile Anadolu Eğitim, Kültür Sanat ve Dayanışma Derneği'nin işbirliğinde düzenlenen ''Bir Yastıkta Yarım Asır'' etkinliğinde, Türkiye'nin 81 ilinde yarım asırdan fazladır aynı yastığa baş koyan 81 çift buluştu.
    
Sürmeli Otel'de gerçekleştirilen programa, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, TBB Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Keleş, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve Keçiören Kaymakamı Nusret Dirim katıldı.
    
Bakan Şahin, burada yaptığı konuşmada, insanoğlunun hayatındaki en önemli kararlardan bir tanesinin evlilik olduğunu belirterek, ''Evlilik aynı zamanda çok mukaddes bir yolculuk. Kader birliği yaptığın, hastalıkta ve sağlıkta bir olma, beraber olma kararıdır'' dedi.
    
Etkinliğe katılan 81 çiftin bu kararı doğru veren, huzurlu ve mutlu bir şekilde devam ettiren çiftler olduğunu dile getiren Şahin, ''Bu güzel örnekleri anlattıkça, büyüğü büyüttükçe, iyiyi güzelleştirdikçe, pozitif gündemi arttırdıkça evliliğin uzun soluklu bir birliktelik olduğunu gösteren hikayeleri, hayatları daha görünür kıldıkça bu gençlerimiz için de büyük bir örnek olacaktır'' diye konuştu.
    
Saçların, sakalların kolay beyazlamadığını, her bir telinde büyük bir tecrübenin, bilgeliğin var olduğunu ifade eden Şahin, şunları söyledi:
    
''Onların bize, gençlere, çocuklara anlatacağı büyük bir yaşam hikayesi var, mücadele var, evliliğin içinde evliliği yürütebilmek, yuva sıcaklığını koruyabilmek, huzuru, barışı, mutluluğu tesis etmek tek taraflı olan bir şey değil. O yüzden Yüce Mevlam yaratırken kadını, erkeği birbirine emanet ederek, birbirini tamamlayarak yaratmış ve evliliği gerçekleştirenlerin, evlilik kurumunun ne kadar önemli olduğunu da inancımız bize anlatmıştır. Gördüğümüz tecrübe de odur ki eğer bugün insan mutluluğu ise asıl olan, insanın yaşamdan bu dünya ve öbür dünya için sınavından başarılı geçmesi ise, bu kurumun güçlü, huzurlu bir şekilde yoluna devam etmesi gerekiyor. Aile değerlerini korumak, kollamak ve büyütmek, bizim ve sizlerin, hepimizin en büyük görevi olarak karşımızda duruyor. Biz muhafazakar demokrat bir aileyiz. Muhafaza ettiğimiz en temel şey de aile değerleridir. Aile, evlilik öncesiyle doğru verilen kararla, evlilik sonrasında verilen danışmanlık hizmetiyle şu anda bizim bakanlığımızın da en büyük görev alanlarından, sorumluluk alanlarından bir tanesidir.''
    
     -''Her adımda önce insan diyoruz''-
    
     Atılan her adımda önce insan dediklerini vurgulayan Bakan Şahin, aile temelli bütün politikaları geliştirdiklerini ifade etti.
     Ailenin her bir bireyinin cinsiyetine, durumuna, fiziğine bakmadan onu koruyacak, kollayacak ve her bir bireyinin hakkını, hukukunu koruyacak şekilde yola devam ettiklerini belirten Şahin, şunları kaydetti:
     ''Biliyoruz ki en güzel şey kardeşlerin birbiriyle olan muhabbeti. Kendi rahmetli annemden biliyorum, şu anda babamdan biliyorum, en güzel şey torun sevgisi. Bu torun sevgisini yaşamak, yaşatmak ve nitelikli bir nüfusu geleceğe taşımak durumundayız. O yüzden sizler bu işi nasıl başardıysanız sizden sonrakilerin de başarması en büyük hedefimiz ve temennimiz. Hiçbir şey de kendiliğinden olmuyor, hiçbir şey de tesadüf değil. Bunu başarabilmek büyük bir sadakat, sorumluluk, görevi başkasına atmadan kendine düşen görevi sahiplenmeden, sevgiden, şefkatten, sabırdan geçiyor. Sabır olmadan bu yolculuğun mutlu bir şekilde devam etmesi hiç mümkün değil. Bunu başardığınız ve bize güzel örnekler olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Biz bu değerlerle beraber varız, biz bu değerleri güçlendirerek varız.''
    
Ekonomik sıkıntı yaşayan çiftler geldi
    
AK Parti Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit de evlilik müessesesinin, birlik, beraberliğin çok önemli olduğunu belirterek, annesinin yaşamının son 1,5 yılını hastanede yatarak geçirdiğini ve bu süreçte babasının hep annesinin yanında olduğunu anlattı.
    
Bugüne kadar böyle bir projenin hiç düşünülmediğini belirten Akşit, etkinliğe katıldıkları için çiftlere ve çiftleri bir araya getiren kurumlara teşekkür etti.
    
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ise kadınların toplumdaki yerlerinden en önemlisinin ailedeki rolleri olduğunu ve bunu unutturmamak için de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında böyle bir etkinlik yapmaya karar verdiklerini söyledi.
    
81 ilden 81 örnek eşi Ankara'ya davet ettiklerini kaydeden Ak, ''50 yıldan fazla zamandır aynı yastığa baş koyan bu çiftler özellikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan destek alan, yani ekonomik sıkıntı yaşayan çiftlerimiz ama ekonomik nedenlerle ailenin sonlandırılmasının mümkün olmadığının da canlı örnekleri oldular'' dedi.
    
Ak, Ankara'da 3 gün boyunca misafir edecekleri çiftlerin çeşitli etkinliklere katılacağını bildirdi.
    
Etkinliğe katılan 60 yıldır evli Mehmet-Birgül Şanlı çifti, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, gençlere birbirlerini sayıp, sevmeleri tavsiyesinde bulundu.
    
Artık evliliklerin kısa sürdüğünü belirten Şanlı çifti, ''Artık çiftler beraber çok geziyor, birbirinden bıkıyor ve çok çabuk ayrılıyor. Bizim geleneğimiz, göreneğimiz bu bıksak da bıkmasak da evlendik bir araya geldik, öleceğiz öyle ayrılacağız'' dedi.
    
Konuşmaların ardından çiftlere bir yastıkta yarım asırı doldurdukları için plaket takdim edildi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER