ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 14:18

Bir tuşla şehrin doğalgazı kesilebiliyor

Bir tuşla şehrin doğalgazı kesilebiliyor


Kayseri’de doğalgaz dağıtımını yapan Kayserigaz şirketi 'scada merkezi'ni hizmete açtı. Scada merkezi ile şehrin doğalgazının tamamı yada belirlenen bir bölümü, risk bulunan yerler bir tuşla kesilecek. İlk deneme Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla yapıldı.

Bakan Taner Yıldız’ın da katılımıyla, Kayserigaz şirketinin şehrin doğalgaz dağıtım şebekesinin kontrolü amacıyla kurduğu 'scada merkezi' törenle hizmete girdi. Scada merkezinin çalışmasını uygulamalı olarak Kayserigaz Genel Müdürü Hasan Yasir Bora anlattı. Bora, şehre doğalgazın giriş noktasından itibaren birçok ayrı bölgede vanaların bulunduğu hattı merkezden takip ettiklerini belirtti. Uygulamalı olarak şehrin doğusuna giden doğalgazı merkezden vanayı kapatarak kesen Bora, “Bir tuşla şehrin risk, tehlike oluşan herhangi bir bölgenin doğalgaz akışını kesebiliyoruz. Bu scada merkezinde oturan görevli arkadaşlarımız aracılığıyla yapılıyor. Bu hizmet noktasında önemli bir aşamadır” dedi.

Hasan Yasir Bora, görüntü kadar scada merkezi ile ilgili uygulamada önemli bir yazılım olduğunu anlatarak, bütün vanaların otomatik olarak kapatılabileceğini dile getirdi.

Bakan Taner Yıldız, “Doğalgaz kesimi sadece bir tuş kullanılarak mı yapılıyor? yönündeki sorusuna cevap veren Bora, “Bazı noktalarda tek tuş, bazı önemli noktalarda birkaç tuşa basarak doğalgaz akımını kesebiliyoruz” diye konuştu.

Bakan Yıldız, Türkiye genelindeki elektrik hatları üzerinde yaptıkları bir uygulama hakkında bilgileri vererek, scadanın önemini şöyle anlattı; “Avrupa ve Türkiye’den aldığımız haftalık ve aylık hava raporlarına göre bölgelerin ne kadar elektrik kullanacağını belirliyoruz. Tahmin ediyoruz. Hatta hava durumuna göre ne zaman ne kadar elektrik çekileceği konusunda yüzde 1 ila binde 5 oranında tahminde başarılı oluyoruz. Bu önemli bir oran.”

Bakanın benzer durumun doğalgazla ilgili de olup olmadığını sorması üzerine Bora, şu bilgileri verdi; “Yüzde 90 üzerinde bu tahminleri biliyoruz. Yarın, önümüzdeki hafta ne kadar gaz çekilecek bilgisi var. Geçen yılla bu yılkileri de biliyor ve hareket ediyoruz” dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER