ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Kasım 2012 Perşembe 18:03

'Bir nesli yok edecekler'

Bir nesli yok edecekler

Zülfü Livaneli ve Yaşar Kemal ortak bir basın toplantısı düzenledi. Kemal, 'Bir nesli yok edecekler' uyarısını yaptı.


Cezaevlerinde süren açlık grevleri ile ilgili Yaşar Kemal basın toplantısında konuştu! Kemal, 'Daha önceki açlık grevlerinde tüm yetkililer ve hükümet sorumluydu bu sefer de sorumlular' dedi.

Yaşar Kemal konuşmasını şöyle devam etti:

'Biz daha önce de bu kadar kötü birşeyi yaşadık. O dönemde de, Zülfü Livaneli arkadaşımız Mehmet Bekaroğlu ve ben vardım. Burada birçok ölümle karşılaştık. Her ölümde daha çok uğraştık. Bizimle uğraşan birkaç kişi daha vardı. Bu çocuklara çok zulüm yaptılar. O çocuklardan bir kısmı öldü. Ellerinde silah yoktu, varsa da silahı verip birbirlerine öldürttüler.

Asker yaptı diyorlar. Bunu bilmiyoruz. Fakat devletin başında olan herkesin suçu vardı bu konuda. Dün de vardı, bugün de var. Yarın ölüm orucunu babaları tutacak, çocukları tutacak. Bunu önleyemeyenler kendilerinden olan bir nesli yok edecekler.'

LİVANELİ, "BİZ, HANGİ GÖRÜŞTÜN OLURSA OLSUN İNSAN HAYATI DİYORUZ"

Zülfü Livaneli de, bu toplantının yapıldığı süre içinde bile insanlar ölüme yaklaştıklarını dile getirerek, "Olayı rakam olarak görmek çok farklı ama işte biz arkadaşlarımla birlikte gördük. 1996'da cezaevinde ölmüş bir gencin başında bekleyenleri gördük, ölmek üzere olanları gördük.

Bu benim hala rüyalarıma girer, karabasan gibi çıkmaz. Biz, hangi görüşten olursa olsun insan hayatı diyoruz. Fakat bunun muhatabı bence ölüm oruçlarına yatanlar değil, onlarla konuşarak, bir şey çözüleceğini zannetmiyorum. Bırakın demek de yol değil. Çünkü, biz diyoruz ki, insan hayatı en yüce değerdir. O diyor ki, benim davam benim hayatımdan daha önemlidir. Bu çok temel bir farklılıktır.

O bakımdan bizim buradaki muhatabımız hükümettir, daha doğrusu Türkiye'de hükümet demek olan Başbakandır. Söylem çok önemli bir şey Türkiye'de. İnsanların onurlarına, haysiyetlerine, şereflerine seslenmek ayrı, bu kavramlarla oynamak ayrı" dedi.

İki somut talep olduğunu ve bu taleplerin zaten hükümetin gündemindeki konular olduğunu söyleyen Livaneli, "Peki bu iki temel konuya evet diyorsanız, Adalet Bakanı çıkıp, 'Sesiniz duyulmuştur, tamam biz gerekeni yapacağız' diyorsa, arkasından Sayın Başbakan'ın 'Tamam bu konular çözülebilir, dileğimiz bir an önce bırakmalarıdır' demek yerine kuzu-kebap edebiyatına sarılması" diye konuştu. 

Livaneli, Başbakan Erdoğan'a da seslenerek, "Lütfen bu üslubu değiştirin, zaten kabul etmiş olduğunuz şartları, bunu bir yenilgi gibi de görmeyin, demokratik toplumlarda talepler vardır, iktidarı elinde tutan insan mutlak hakim değildir, lütfen taleplere kulak verin, üslubu da değiştirin. Çünkü Başbakan'dan sonra bunu çözebilecek hiç kimse yoktur. Bu da şu demektir, ölümlerden de Başbakan sorumludur" diye konuştu. 


 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER