ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Kasım 2012 Çarşamba 14:59

Bir milyon 300 bin kişi "güvenli net" dedi


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, bu hizmetten yararlanan bireysel abonelerin sayısının bir yıl içinde bir milyon 300 bini aştığını söyledi. Acarer, Güvenli İnternet Hizmeti'nin, internet servis sağlayıcıları tarafından kullanıcıların tercihine sunulan ücretsiz, talebe bağlı ve alternatif bir hizmet olduğunu belirtti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), tarafından çocukların ve gençlerin internet dünyasındaki zararlı içeriklerden korunması ve interneti daha güvenli kullanabilmelerine imkan sağlanması amacıyla 22 Kasım 2011'de başlatılan Güvenli İnternet Hizmeti uygulaması bir yılını doldurdu. ‘Güvenli İnternet Hizmeti’nin, internet servis sağlayıcıları tarafından kullanıcıların tercihine sunulan ücretsiz, talebe bağlı ve alternatif bir hizmet olduğunu hatırlan BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, bu hizmetten yararlanan bireysel abonelerin sayısının bir yıl içinde bir milyon 300 bini aştığını söyledi. Güvenli internetin bireysel kullanıcıların yanı sıra ticari işletmeler ve kurumlar tarafından da tercih edildiğini belirten Acarer, “İnternet üzerinden daha güvenli bir şekilde alışveriş yapılmasına imkân sağladığı için ailelerin ve bireysel kullanıcıların yanı sıra çok sayıda ticari işletme de kurumsal olarak bu uygulamadan faydalanmaya başladı.” dedi.

KURUMSAL ABONE SAYISI 55 BİNE ULAŞTI

Ticari işletmelerden gelen talepler doğrultusunda başlatılan kurumsal abonelik uygulaması kapsamında 55 bin kuruluşun ‘Güvenli İnternet Hizmeti’ne abone olduğunu vurgulayan Acarer, Güvenli İnternet Hizmeti’nin hiçbir zorunluluk ve kısıtlama olmadan tümüyle internet kullanıcılarının tercihine bağlı olarak sunulduğunu ve bu hizmeti almak istemeyenlerin mevcut internetlerini kullanmaya devam ettiklerini kaydetti. Güvenli İnternet Hizmeti’ne, abone olunan işletmenin internet sitesi üzerinden, çağrı merkezi aracılığıyla veya kısa mesaj (SMS) yoluyla kolay bir şekilde geçilebildiğini ifade eden Acarer şunları söyledi: “Kullanıcılar, isteklerine göre ‘Çocuk’ ve ‘Aile’ profillerinden birini tercih edebildikleri gibi diledikleri an profil değiştirebiliyor veya Güvenli İnternetten çıkabiliyorlar. Bu uygulamaya geçmek için bilgisayara herhangi bir program indirmek gerekmediği gibi internet hızında da bir yavaşlama meydana gelmiyor." şeklinde konuştu.

Güvenli internette çocuk ve aile profilleri, internet kullanıcılarının talep ve ihtiyaçlarına göre aralarında psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir kurul tarafından belirleniyor. Çocuk profili, içeriği uzmanlarca belirlenen kriterlere uygun sitelerden oluşuyor. Aile profilinde ise çocuk profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişilebiliyor. Aile profili, oyun sitelerini, sohbet sitelerini ve sosyal medya sitelerini ayrı ayrı veya birlikte seçme imkânı sunuyor.

Uluslararası sözleşmeler, Anayasa ve kanunlar çerçevesinde hazırlanan Güvenli İnternet profillerinde kumar, uyuşturucu, terör, şiddet içerikli görüntüler, sağlık için tehlikeli madde temini, çocukların cinsel istismarı, fuhuş, müstehcenlik, dolandırıcılık ve zararlı yazılım gibi içerikleri barındıran web siteleri bulunmadığı için kullanıcılar güvenli bir şekilde internetten yararlanabiliyor. Güvenli İnternet Hizmeti ile ilgili gerekli bilgilere www.guvenlinet.org.tr adresinden ulaşılabiliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER