ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 14:55

"Bir gün bizim de mezarımızı kazacaklar"

"Bir gün bizim de mezarımızı kazacaklar"


Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde yaşayan mezarcı Rıdvan Elbir ve Ahmet Kılavuz, 1987'den bu yana mezar kazıyor. Kimi zaman sevdikleri arkadaşlarını için kazan mezarcılar, bu işe önce para için başladıklarını, daha sonra paranın ikinci planda kaldığını söyledi.

Elbir ve Kılavuz, belediyede çalıştıkları dönemlerde mezar kazmaya başlamış. İşin zorluklarına değinen mezarcılar, başkaları için kazdıkları mezarın yarın bir gün kendileri için de kazılacağını vurgulayarak, yeni neslin mezarcılığı öğrenmesini istiyor. 49 yaşındaki Elbir, yaklaşık 300 mezar kazdığını belirterek, “Mezar kazdığım zaman içime bir rahatlık geliyor. Bu para yönünden değil de işimi gücümü bırakıp şu mezarı kazmak ruhen beni açıyor. Biraz da yorucu, bir mezarı kazmak 4 saat sürüyor. Herkes yapamaz.” dedi.

'BAŞLADIĞIMDA MEZARLIĞA GİRİNCE TİTRİYORDUM'

50 yaşındaki Kılavuz ise mezar kazmaya başladığında büyük korku yaşadığını ancak zamanla bunu üzerinden attığını söyledi: “Mezar kazmak, çok iyi bir duygu. Başladığım zaman çok büyük bir korku vardı, titreme geliyordu fakat sonradan alıştım. Güzel bir mezar kazdığım zaman içinde yatasım geliyor. Bazı insanlar, mezarın kazılmış halini görünce korkup kaçıyor ama eninde sonunda gideceğimiz yer orası. Bazen arkadaşlar bize takılıyor, ‘Bugün yine iyisiniz.’ şeklinde. Biz onları es geçiyoruz."

Annesinin mezarını kazdığını da anlatan Ahmet Kılavuz, “Yukarıda mezar kazıyorduk. Haddinden fazla toprak çıktı. Kendi kendime, "Yarın bir gün bir mefta daha var." diye düşündüm. Diğer gün annemi kaybettim. Kendi annemin mezarını da kazdım, Rıdvan arkadaşımla beraber.” şeklinde konuştu.

Bu işte yeni nesiller yetişmesi gerektiğini vurgulayan Kılavuz, "Mezar kesmek zor bir iş. Her insan mezar kesip çıkaramaz. Yeni nesiller buraya gelsin, öğrensin. Bugün bizim başkaları için kazdığımız mezarı ,yarın da başkaları bizim için kazacak.” dedi. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER