ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 01:52

Bir grup TCDD çalışanı eylem başlattı


Ankara'da bir grup TCDD çalışanı, Demiryollarının Serbestleşmesi Hakkında Kanun Tasarısı'nı protesto etmek amacıyla 00.00'dan itibaren 1 günlük iş bırakma eylemi başlattı.

Gar binası önünde toplanan bir grup TCDD çalışanı, üzerlerine "TCDD yasa tasarısı geri çekilsin" yazılı önlükler giyip, "Demiryolu halkındır satılamaz", "Demiryolu yasası geri çekilsin" sloganları attı, "Grevdeyiz" yazılı pankart açtı.

Burada grup adına açıklama yapan Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Genel Başkanı Yavuz Demirkol, 156 yıllık demiryollarının kaderini ve geleceğini tayin edecek bir yasal düzenlemenin bu hafta içinde TBMM'de görüşüleceğini belirterek, "Yapılacak her türlü değişikliğin aslında özelleştirme olduğunu bilmekteyiz. Bu nedenle TCDD bünyesinde örgütlü bulunan sendika, vakıf ve dernek temsilcileri olarak bir araya geldik'' diye konuştu.

Türkiye demiryolu ulaştırmasının serbestleştirilmesiyle ilgili yasa tasarısının 16 Mart'ta TBMM'ye sunulduğunu, imar, bayındırlık, ulaştırma ve turizm komisyonlarından geçtiğini, 441 esas numarası ile de Meclis'e sevk edildiğini kaydeden Demirkol, şöyle devam etti:

"Yapılmak istenenlerle ilgili endişe duymaktayız. Demiryollarındaki devlet tekelinin kaldırılması öngörülmektedir. Özelleştirmenin hız kazanacağı öngörülmektedir. 2012 sonu itibariyle yük taşımacılığı oranı yüzde 4,5 olan TCDD'de bugün bunun yüzde 35'inin özel şahıs vagonları ile yapıldığı düşünüldüğünde TCDD'nin nasıl bir kuşatma altında olduğu ortadadır. Bu düzenleme ile TCDD çok uluslu şirketlerin eline geçecek ve yüksek fiyatlarla yapılacak taşımacılıkta, hem milli ekonomimize darbe vurulacak hem de demiryolu hizmetinden yararlanan halkımız cezalandırılacaktır."

Demirkol, demiryollarında kurulu bulunan sendika, dernek ve vakıflardan müteşekkil Demiryolu Çalışanları Platformu olarak 00.00'dan itibaren 1 günlük iş bırakma eylemini başlattıklarını sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER