ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2014 Salı 16:14

Bir garip dava

Bir garip dava

Ambulans şemsiyeye çarptı diye sağlık memuruna saldıran zanlı tutuklandı.


Türk Sağlık Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, sağlık personeline şiddetin dozunun her geçen gün arttığını söyledi. Son olarak İzmir Sağlık İl Müdürlüğü’ne bağlı 112 ambulansında sağlık memuru Korkmaz Hangün’e, bir manav tarafından şiddet uygulandı.

Kalp krizi geçiren Hüseyin Yavuz isimli vatandaşı hastaneye yetiştirmek isterken tezgah şemsiyesine çarptığı gerekçesiyle manav A.B.'nin önce küfrettiği, ardından da sağlık görevlisine yumruk atarak burnunu kırdığı iddia edildi. Bununla yetinmeyen zanlı, içinde hasta bulunan ambulansın arkasından taş atarak camını kırdı. Duran kalbi tekrar çalıştırılan Yavuz ise götürüldüğü hastanede yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. Polis tarafından gözaltına alınan A.B., bugün İzmir Adliyesi'ne sevk edildi. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan zanlı, görevli memura mukavemet, darp ve ızrar suçlamalarıyla tutuklandı.

Konu hakkında bir basın toplantısı düzenleyen Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Doğruyol, burada şunları kaydetti: “Devlet memuru olarak devleti temsilen verilen sağlık hizmetleri sunumu, başta Sağlık Bakanlığı yetkilileri olmak üzere takdir görmemektedir. Sağlık çalışanları sahipsiz kalmıştır. Sendikamızın yaptığı ankete göre 24 saat kesintisiz hizmet veren sağlık çalışanlarımızın yüzde 82’si şiddete uğramıştır. Defalarca şiddete uğrayan Karabağlar 112 Acil Sağlık İstasyonu'nda çalışan arkadaşlarımız, dün saat 17.10 sularında bir kalp krizi vakasına gittikleri arada bir esnafın yakını tarafından ambulans dondurma şemsiyesine dokundu diye küfürler savuran vatandaşa, 'Niye küfür ediyorsun, ayıp değil mi?' ifadesine karşı darp edilmiş, burnu kırılmış, bıçaklı saldırıya uğramışlardır. Kalp krizi geçiren hastanın bilinci açık olmasına rağmen kaybedilen 5–6 dakikalık zaman sonucunda hasta, hastane kapısında hayatını kaybetmiştir. Çok uzak değil, 10 yıl önce bir hekimin yanına ceketini ilikleyerek giren vatandaşlarımıza ne oldu da küfürle, hakaretle girer oldular? Sokaktaki ambulansa bile saldırır oldular? Gittikleri vakada kiminle, neyle karşılaşacaklarına bilmeden yola çıkan 112 çalışanlarımızın can güvenliği bulunmamaktadır. Gecenin bir vaktinde, hiç bilmediği bir adrese zaman zaman üç bayanın görev yaptığı ekipler, acil yardım hizmeti sunmak için görevlendirilirken tamamen savunmasız bir şekilde giderek müdahale etmeye çalışmaktadır. 112 ekipleri, komuta kontrol merkezi tarafından adli olay olarak bildirilen vakalara 155 polis ekiplerinden daha önce ulaşmakta ve maalesef o güvensiz ortamda acil yardım hizmeti sunmak zorunda kalabilmektedir. Özellikle saldırgan, ajite bir durumda olan ve polis ekiplerinin kendilerinin bile zaptetmekte zorlandığı şahısları ambulansa bindirmeye çalışmakta, olay yerindeki halkla 112 çalışanlarını karşı karşıya getirmektedir. Bu saldırgan, ajite şahıslar tıbbi bir müdahale gerektiriyorsa ve ambulansa alınması gerekiyorsa mutlaka ambulansın arka kabininde, yeterli polis ekiplerinin eşliğinde nakledilmeli, aksi takdirde daha güvenli olan polis ekip otolarıyla taşınmalıdır.”

Olay, Karabağlar ilçesi Eskiçamlık semti 5003 Sokak'ta, dün saat 17.30 sıralarında meydana geldi. Bir kişinin kalp krizi geçirdiği ihbarı üzerine adrese giden Karabağlar 25 No'lu Acil Yardım İstasyonu görevlileri, 35 ZT 112 plakalı ambulansla hastanın bulunduğu sokağa ulaştı. Sağlık ekipleri, 45 yaşındaki Hüseyin Yavuz'a müdahale etti. Hastanın kalbi tekrar çalıştırılarak sedyeyle ambulansa alınıp hastaneye götürülmek için yola çıkıldı. Bu sırada araç geri geri çıkarken sokağın köşesinde bulunan bir manavın şemsiyesine çarptı. Manav ve arkadaşları önce küfür etti, ardından da sağlık çalışanlarına saldırdı. Ambulansın camını kırdılar, sağlık memurunun ise burnunu kırarak hastanelik ettiler.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER