ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 11:19

Bir ailenin açlık sınırı bin 12 lira


Türk-İş'in araştırmasına göre, nisan ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 12 lira, yoksulluk sınırı ise 3 bin 297 lira olarak hesaplandı.
     Türk-İş, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptırdığı ''açlık ve yoksulluk sınırı'' araştırmasının nisan ayı sonuçlarını açıkladı.
     Araştırmanın sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 12 lira 41 kuruş; gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 297 lira 76 kuruş oldu.
     Gıda harcaması bir önceki aya göre gerilerken, 4 kişilik bir ailenini yaşam maliyeti, yılbaşına göre 4 ayda 89 lira arttı.
    
     -Sebze ve meyve fiyatı-
    
     Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,41 oranında geriledi. Yılın ilk 4 ayı itibarıyla artış oranı yüzde 2,78 oldu. Gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış, yüzde 7,74 olarak gerçekleşti. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 5,18 olarak hesaplandı.
     Nisan ayında, süt, yoğurt ve peynir grubunda önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmedi. Et fiyatı aynı kalırken, yumurta ve bakliyat fiyatları geriledi.
     Mart ayında ortalama kilogram fiyatı 3,33 lira olan yaş sebze ve meyvenin fiyatı, bu ay 2,93 lira oldu. Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta, ekmek ile pirinç dışındaki gıda maddelerinin fiyatı aynı kaldı.
     Tereyağı, margarin, zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı aynı kalırken, siyah zeytin fiyatı kiloda biraz düştü, yeşil zeytin fiyatı aynı kaldı. Çay ortalama kilogram fiyatı ise değişmedi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER