ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 18:59

Binlerce öğrenci okullarında arabulucu olacak


 İzmir’de, Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliği ile okullarda öğrenciler arası huzuru sağlayıp, olumsuz olayların önüne geçecek 'Akran, Arabuluculuk Liderlik Projesi' hayata geçirildi. Proje kapsamında il genelinde öğretmenler, aldıkları seminerin ardından okullarında binlerce lider ve arabulucu öğrenci yetiştirecek.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, 7 yıl önce Buca Aybars Hikmet Karabacak Lisesi'nde uygulanmaya başlanan ve öğrenciler arasındaki sorunları yüzde 93 gibi yüksek bir oranda çözümünü sağlayan arabuluculuk projesini, geliştirecek bir adım attı. Emniyet, Milli Eğitim ve DEÜ ortak çalışma başlatarak, ‘Akran, Arabuluculuk Liderlik Projesi'ni hayata geçirdi.

Projeye ilk olarak Konak’taki 34 liseden başlandı. Bu liselerde görevli bir müdür yardımcısı, bir rehber öğretmen ve üç branş öğretmeninden oluşan 5 kişilik grupların katıldığı, eğitim seminerleri düzenlendi. Dokuz Eylül Üniversitesi Anlaşmazlık Çözüm Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abbas Kürnüklü de öğretmenlere arabuluculuk semineri vererek eğitimden geçirdi. Eğitimin ardından 5 kişilik öğretmen grubunun da, kendi okullarında her sınıftan, 4'ü kız olmak üzere toplam 8 öğrenci seçeceği ve bunları da benzer bir eğitimden geçireceği öğrenildi.

Gazi İlköğretim Okulu’nda 100 okulun müdürü ve rehberlik öğretmenlerinin katılımıyla ‘Arabuluculuk Liderlik Projesi'nin başlangıç etkinliği düzenlendi. Etkinliğe katılan İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, "Bizler özür dilemeyi, pardon demeyi ya da karşımızdakine anlayışla yaklaşmayı pek sevmiyoruz. Ancak bütün bunların sonucunda en sevdiklerimizi kaybedebiliyoruz. Her zaman gençlere söylüyorum. Her kavganızı ayıracak bir arabulucu bulamayabilirsiniz. O zaman da kavganın sonu acı bitebiliyor. Bu projede öğretmenlerimize büyük iş düşüyor." dedi.

Arabuluculuk projesinin hayata geçirildiği okulların öğretmenleri de etkinlikte, arabuluculuğun yararlarını anlattı. İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi arabulucu öğretmeni Seçil Özcan, “Proje öncesinde okulumuzda disiplin sorunu vardı, şimdi barış iklimi var. 2012/2013 eğitim öğretim döneminde okulumuzda disiplin cezası alan öğrenci sayısı sıfır.” dedi.

Projenin Konak’taki 34 lisenin ardından Gaziemir’deki 12 liseyi kapsayarak alanının genişleyeceği belirtildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER