ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ağustos 2013 Cumartesi 11:53

Binlerce kişi Bediüzzaman için okunan mevlidi dinledi


 Bediüzzaman adına yapılan 53. mevlid programı yoğun ilgi gördü. Mevlide yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Balıklıgöl platosu en yoğun günlerinden birine sahne oldu.

Bediüzzaman için her yıl düzenlenen mevlit programının 53’ncüsü gerçekleştirildi. Şanlıurfa'nın simgesi Balıklıgöl Platosu'nda bulunan Dergah Camii'nde teravih namazı sonrası Bediüzzaman Said-i Nursi için mevlit okutuldu. Bediüzzaman'ı sevenler ülkenin dört bir yanından mevlidi dinlemek için Şanlıurfa’ya geldi. Üstad Bediüzzaman’ın talebelerinden Abdullah Yeğin'in de katıldığı mevlide Bediüzzaman’a ait eserlerden ders yapıldı, Kur'an ve mevlit okundu. Mevlidin hafta sonuna denk gelmesi ilgiyi daha da artırdı.

Birçok ilden gelen vatandaşlar Dergah Camii'ni, avlusunu hatta Balıklıgöl platosunu doldurdu. Vatandaşlar Bediüzzaman’ın ilk defnedildiği mekanda dua okudu, Bediüzzaman Çeşmesi'nden su içti. Kurulan ses sistemleri sayesinde camide yer bulamayarak çevrede oturanlar da mevlidi dinledi. Camide vatandaşların serinlemesi için sık sık su ikram edildi.

Dergah Camii'nde konuşma yapan Müftü Yardımcısı Mustafa Erdem, "Böyle muhteşem bir gecede beraber olmak biz Şanlıurfalılar için onur verici bir durumdur. Doyurucu, lezzet verici ve şevkimizi artırıcı bir husustur. Hepimiz İbrahim (a.s.)'in milletindeniz, Şanlıurfa Hz. İbrahim'in bir neslidir. İnşallah Urfa'da Hz. İbrahim'in dostluğu parlayacak, gelişecek ve alemi İslam'ın her tarafını kapsayacaktır." dedi

Mevlidi dinlemeye gelen akademisyen Abdullah Ekinci, Şanlıurfa’nın her köşesinin maneviyat koktuğunu söyledi. Bediüzzaman mevlidi ve Kadir Gecesi'nde bu maneviyatın doruk noktasına ulaştığını dile getiren Ekinci, birçok vatandaşın bu fırsatı değerlendirmek için farklı kentlerden buraya geldiğini ifade etti.

Ahmet Aktepe adlı vatandaş ise Bediüzzaman’ın hayatının sonunda Urfa’ya gelmesi, Urfa’yı tercih etmesinin vatandaşların gönlünde taht kurduğunu kaydetti. Bu tarihten sonra Bediüzzaman’a ve eserlerine karşı halkın yoğun ilgi duyduğunu ifade eden Aktepe, bu yoğun katılımın Risalelerin nasıl bir kabul gördüğünün işareti olduğunu dile getirdi.

Konya’dan geldiğini belirten Mehmet Yılmaz adlı vatandaş ise Bediüzzaman mevlidinin öğrencileri arasında bir birlik ve beraberlik sağladığını aktardı. Teravihten sonra başlayan mevlit, gecenin geç saatlerinde son buldu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER