ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2014 Pazartesi 16:34

Binlerce fidanın Kızılırmak’a atıldığı ortaya çıktı

Binlerce fidanın Kızılırmaka atıldığı ortaya çıktı

Sular çekilince dikime hazır binlerce fidanın Kızılırmak’a atıldığı ortaya çıktı.


Kırıkkale’de, Kızılırmak'ın suları çekilince dikime hazır binlerce fidanın nehre atıldığı ortaya çıktı. Fidanlardan 700 tanesi sudan çıkartıldı. Bir kısmının da suyun akıntısına kapıldığı tahmin ediliyor. Yetkililerin konuyla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

Kırıkkale’de 7 kooperatif ve 1 tüzel şahıs dikimi işini gerçekleştiriyor. 7 kooperatifin yıl içinde, tanesi 50 kuruşa mal olan 2 milyon fidan diktiği bildirildi. Fidanların suya atıldığı bölgede 4 kooperatif fidan dikimi gerçekleştiriyor. Bu sene 4 kooperatife 300 bin fidan dikimi için izin verildiği ifade edildi. Nehirden çıkan fidanların bu 4 kooperatiften herhangi biri tarafından atılıp atılmadığı araştırılıyor.

Balıkçı bir arkadaşının suların çekilmesiyle Kızılırmak Nehri’nde binlerce fidanın suyun içinde olduğunu bildirdiğini anlatan Orman Müdürlüğü eski görevlisi Halil Tuna (52), önce bu söze inanmak istemediğini ve olay yerine gittiğinde kendi gözleriyle gördüğünü söyledi. Olay yerinde vardığında fidanların bu seneye ait olduğunu ve bazılarının balçık altında kaldığını, üstekilerin ise hala yeşilliğini koruduğunu belirten Tuna, "Fidanları görünce büyük bir şaşkınlık yaşadım. Hemen ardından Orman İşletme Müdürlüğüne telefon ettim. Ekipler, olay yerine geldiler. Fidanları sudan çıkartıp Kırıkköyü Mahallesi’nde bulunan Orman İşletmesi Müdürlüğü’nün dikim alanına götürdüler." dedi. 

İlgili kurum tarafından konuyla ilgili inceleme başlattığı öğrenildi. Araştırmalar sonucu fidanları kooperatiflerin atıp atmadığı, attıysa hangisinin attığı tespit edilecek. Tespitler sonunda kim fidanları suya atmış ise onun hakkında işlem başlatılacak. Ayrıca bu kooperatifleri denetleyen mühendisler ve memurlar hakkında da yasal işlem başlatılacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER