ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Eylül 2013 Pazartesi 13:57

Bin yıllık yüzleşme başladı

Bin yıllık yüzleşme başladı

28 Şubat postmodern darbesi sorumlularının ilk kez hakim karşısına çıkacağı Ankara Adliyesi’nde hazırlıklar tamamlandı.


‘Bin yıl sürecek’ denilen 28 Şubat Postmodern Darbesi bugün hakim karşısına çıkıyor. 

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması başladı. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava, 6 Eylül'e kadar kesintisiz sürecek. Duruşmanın başlamasıyla birlikte 103 sanığın kimlik tespiti yapılmaya başladı.

Duruşma, Ankara Adliyesi'nde yan yana bulunan 10. ve 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kullandığı salonlar arasındaki duvar yıkılarak oluşturulan salonda görülüyor. Duruşmada sanıklardan Çetin Doğan ile CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, kucaklaştı. Bir ara eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, oturduğu yerden kalktı ve salonda gözlem yaptı. Daha sonra avukatıyla bir süre konuştu. Rahat tavırlarıyla dikkat çeken sanıkların, zaman zaman yakınlarıyla el işaretiyle selamlaştığı görüldü.

Mağdurlardan Şeref Malkoç başta olmak üzere 28 Şubat sürecinde mağdur olanların avukatları da duruşmada hazır bulunuyor. Duruşma salonunda yaşanan ses sistemindeki sıkıntının giderilmesi uzun bir süre sürdü. Daha sonra sorunun giderilmesinin ardından duruşma kaldığı yerden devam etti.

Mahkeme heyeti, kimlik tespit işlemini tamamladı. Mahkeme heyeti, Başkan Tayyar Köksal ile üyeler Süleyman Köksaldı ve Hakan Oruç'tan oluşuyor. Hakim Kadriye Çatal da yedek üye olarak salonda bulunuyor. Cumhuriyet savcısı ise Kemal Çetin.

Yaşanan karışıklar ve ses sistemindeki sorun sebebiyle bazı sanık avukatları, duruşmaya ara verilmesini ve kendilerinin başsavcılığa çıkmak istediklerini ifade ettiler. Ancak Mahkeme Başkanı Köksal, "Duyacağınız fazla bir şey yok." karşılığını verdi.

Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, MGK Genel Sekreterliği Hukuk Müşavirliği'nin, 28 Şubat 1997 tarihindeki tutanakların açıklanmadığına ilişkin cevap verdiğini, 54. hükümetin istifasına ilişkin mektubun ise Başbakanlık tarafından gönderildiğini açıkladı.

Bu arada sanık avukatları, soruşturma evresinde olan bir kişinin kovuşturma evresinde olamayacağı gerekçesiyle heyet üyelerinden Hakan Oruç'un çıkarılmasını talep etti. Savcının izin almadan soruşturmayı buraya getirdiğini ve savcının görev suçu işlediğini, ileride bundan dolayı ceza alacağını iddia ettiler. Mahkemenin savcının görev suçuna iştirak etmemesini istedi ve yargılamayı hemen durdurmasını talep ettiler. Yargılamanın ise sivil mahkemede değil askeri mahkemede yapılması gerektiğini iddia ettiler.

Avukat Celal Ülgen, TRT spikerlerinin mahkeme heyetinin yanında oturmasına itiraz etti. Cumhuriyet savcısının dahi heyet ile aynı yerde oturmasına karşı çıktıklarını hatırlatan Ülgen, savcıyı aşağıya indirmeye çalışırken spikerlerin de oraya oturtulmasının Timur'un fillerini hatırlattığını kaydetti. Bu durum salonda gülüşmelere yol açtı.

Duruşmaya öğlen arası verildi. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde ise TRT spikerleri Şener Mete ile Fulin Arıkan'ın iddianameyi okuması bekleniyor.

ŞEVKET KAZAN ADLİYE'DE

28 Şubat döneminin Adalet Bakanı Şevket Kazan, Postmodern darbenin ilk duruşmasının görüldüğü Ankara Adliyesi’ne geldi.

Kazan, adliye önünde bekleyen gazetecilerin yönelttiği sorulara, "Yoklamalar yapılıyor" yanıtını verdi. Kazan daha sonra gazetecilerin yanından ayrılıp, adliyenin arka tarafına yöneldi.

Öte yandan 28 Şubat dönemi mağduru bazı başörtülü kadınlar da davayı izlemek üzere adliyeye girdi.

5 GÜN ARALIKSIZ DURUŞMA VAR

Ankara Adliyesi’nde yan yana bulunan 10. ve 11. Ağır Ceza Mahkemeleri’nin arasındaki duvar yıkılarak oluşturulan geniş salonda yapılacak duruşmalar, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığınca salona kurulan görüntü ve ses sistemi ile kayıt altına alınacak.

Star gazetesinin haberine göre, duruşma, kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasıyla başlayacak. İddianamenin okunması için TRT’den iki spiker hazır bulunacak. Duruşmalar, 6 Eylül’e kadar aralıksız her gün yapılacak.
İlk gözaltı 12 Nisan’da yapıldı

Ankara Cumhuriyet Savcıları Mustafa Bilgili ile Kemal Çetin tarafından yürütülen 28 Şubat soruşturmasında, ilk gözaltılar 12 Nisan 2012’de gerçekleştirildi. Aralarında emekli orgeneraller Çevik Bir, Erdal Ceylanoğlu, Çetin Doğan, Teoman Koman, Fevzi Türkeri ile emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, emekli Korgeneral Kamuran Orhon, MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan ve eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz’ün de bulunduğu 76 kişinin tutuklandığı soruşturma kapsamında ifade veren ve tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER