ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 12:56

‘Bin Fidan Bir Orman’

Bin Fidan Bir Orman


 Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Bin Fidan Bir Orman’ projesiyle, Ergan Dağı mevkisine bin adet fidan dikildi. 480 öğrenci tarafından dikilen fidanlar, Erzincan’ın yeşillenmesine katkı sağlayacak. ‘Bin Fidan Bir Orman’ projesi kapsamında, Ergan Dağı'nda 19 okul’dan 5 ve 6’ncı sınıf öğrencilerinden oluşan 480 öğrenci, bin adet fidanı toprakla buluşturdu.

    Fidan dikim organizasyonuna Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi, Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, öğrenciler ve öğretmenleri katıldı. Öğrenciler, Orman İşletme Müdürlüğü aracılığıyla oluşturulan Milli Eğitim Hatıra Ormanı'na bin adet fidan dikti.

    Proje hakkında bilgi veren Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, “Baharın gelmesi ile beraber, hayatın canlanmaya başlamasıyla birlikte, bizde Milli Eğitim Müdürlüğü olarak çocuklarımızda çevre bilinci oluşması, ağaç sevgisi ve orman sevgisinin gelişmesi için ARGE birimimiz tarafından böyle bir çalışma ön görüldü. ‘Bin Fidan Bir Orman’ adıyla sembolik bir alanın ağaçlandırılması ancak 5 ve 6’ncı sınıf öğrencileri tarafından bu işlem gerçekleştiriliyor. 19 okulumuzdan 480 öğrencimiz var. Hepsi ağaçlara değişik isimler taktılar.” açıklamasında bulundu.
    
    Milli Eğitim Müdürlüğü'nün projesi hakkında bilgi veren Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi; “'Kıyamet kopacağını bilseniz, elinizde ki fidanı dikiniz' diyen bir kültürün torunlarıyız, nesilleriyiz. Bu çerçevede bugün Milli Eğitimimizin organize ettiği ağaç dikme programıyla buradayız. Yaklaşık 400 öğrencimiz öğretmenleriyle beraber bin fidan diktiler. Tabi her gün doğanın bozulması, yeşillik alanların azalması en büyük sıkıntılardan birisidir. Biz bunu işin içerisine gençlerimizi çocuklarımızı katarak gelecek kuşaklara bu yeşil alanlarımızı taşımamız gerekiyor. Ormanlarımızı taşımamız gerekiyor. Daha da güçlendirerek taşımamız gerekiyor.” dedi.

    Fidan dikimine katılan öğrenciler, kendilerine ait bir fidanlarının olmasından dolayı mutlu olduklarını belirterek, doğayı ve ormanı sevdiklerini söyledi. 'Bin Fidan Bir Orman' adıyla başlatılan proje kapsamında dikilen fidanlara öğrenciler isimlerini vermeyi unutmadı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER