ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 13:35

Bin 650 yaşındaki zeytin ağacı

Bin 650 yaşındaki zeytin ağacı


Manisa’nın Kırkağaç ilçesine bağlı Bakır beldesinde bulunan bin 650 yaşındaki zeytin ağacı, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından anıt ağaç olarak tescillendi.

Manisa Valiliği tarafından başlatılan "Turizm Seferberliği ve Markalaşma" projesi kapsamında ilçenin tarihi, kültürel ve beşeri zenginliklerinin tespit edilmesi ve tanıtılması için yapılan "İlçe Marka Takımı" toplantısında alınan kararlar doğrultusunda, söz konusu ağacın yaşının tespiti için kaymakamlık tarafından Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi’ne müracaat edildi. Fakülte Bölüm Başkanı Prof. Yasin Altan tarafından ağacın bulunduğu yerde yapılan incelemede, yaşının bin 650 olduğu belirlenerek resmî yazıyla bildirildi. Anıt ağaç olarak tescillenmesi için Koruma Bölge Müdürlüğü’ne müracaat edildi. Denizli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun 25 Ocak 2013 tarih ve 64 sayılı kararıyla tabiat yapısı, ölçüleri ve diğer özellikleri bakımından anıt değerine sahip olan zeytin ağacının anıt ağaç olarak tescil edilmesi uygun bulundu.

Bu durumun fırsata dönüştürmek için tanıtım gerektiğini belirten Kırkağaç İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Melikşah Taşkın, “İlçemiz, konum itibariyle Antalya ve Çanakkale karayolu üzerinde bulunuyor. Buraya gelen turistlerin yöreyi kolayca ziyaret edebilmesi için peyzaj projesi çalışmalarına başlıyoruz. Ardından anıt ağaç ve çevresine güzel bir düzenleme yaparak hem koruma altına almış hem de ziyaretçiler için uygun bir ortam hazırlamış olacağız. Anıt ağacın bundan sonra gerek bakımı gerekse zirai mücadele aşamasında yapılması gerekenler müdürlüğümüzün kontrolü altında olacak.” dedi.

Anıt zeytin ağacının özellikleri hakkında bilgi veren Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi ise, “Halk arasında 'Yedi Kardeşler' olarak bilinen zeytin, tek gövde üzerinde yaşamını sürdüren ve hâlâ verim alınabilen bir ağaçtır. Gövde uzunluğu yaklaşık 12 metredir. Yedi kolunda farklı aşılama yöntemiyle dört çeşit meyvesi mevcuttur. Bunlar memecik, Edremit, uslu ve trilye cinsleridir. Bin 650 yaşındaki bu ağaç, Bakır beldesinde zeytincilik faaliyetlerinin çok eski çağlara dayandığının kanıtıdır.” şeklinde konuştu.

Manisa’nın zeytincilik potansiyeline de değinen İl Müdürü Çebi, şunları kaydetti: "Türkiye’de en önemli zeytincilik faaliyetleri, Ege Bölgesi'nde Manisa'da görülmektedir. Burada önemli olan unsur, yörede zeytin kültürünün en az bin 650 yıldır bilindiği ve üretiminin yapıldığıdır. Yine yörede eski soğuk sıkım tekniği aletlerinin varlığı, zeytinyağı kültürümüzün de eskiden beri önemli olduğunun bir kanıtıdır. Zaten bu çevrede yetiştirilen zeytinlerden elde edilen yağların nefaseti çok iyi bilinmektedir. Zeytin kültürüne sahip ülkemizde zeytinyağı kullanımının artması için çalışmalarımızı her geçen gün daha da arttırıyoruz. İlimizin zeytin üretimi 2012 yılı sonu itibariyle 246 bin ton olup yüzde 73,5’lik kısmı sofralık, yüzde 26,5’lik kısmı yağlık olarak kullanılmaktadır.” Zeytincilikte en önemli unsurların başında markalaşmanın geldiğine değinen Hasan Çebi, “Bir malı pazarlayabilmek için uluslararası alanda bilinen bir marka olması gerekmektedir. Bunun için tanıtım faaliyetlerine çok önem verilmesi gerekiyor. Bu konuda valiliğimiz, Zeytincilik Organize Sanayi Bölgesi yönetimi ve borsalarımız çalışmalarını sürdürmektedir.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER