ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2013 Çarşamba 17:50

Bilişim teknolojileri dersi zorunlu oldu


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, gelecek eğitim – öğretim yılından itibaren ortaokul 5. ve 6’ncı sınıflarda 'bilişim teknolojileri ve yazılım' derslerinin zorunlu hale getirildiğini söyledi.

Necdet Ünüvar, yaptığı yazılı açıklamada, bilgi toplumu olma yolunda bilişim sektöründeki gelişmelerin değerlendirilmesi ile internet kullanımının başta çocuklar, gençler ve aile yapısı üzerinde olmak üzere sosyal etkilerinin araştırılması amacıyla kurulan Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu’nun raporunun hayata geçirilmeye başlandığını ifade etti.

Komisyonun çalışmalarında ağırlığı sadece internet ve bilişim teknolojisi ürünlerinin artan kullanımının çocuklar, gençler ve aile yapısı üzerindeki olumsuz etkilerine verilmediğini aktaran Ünüvar, şöyle devam etti: “Bilişim ve özellikle de yazılımın yüksek istihdam ve katma değer sağlayan bir sektör olması nedeniyle, ekonominin büyümesi, toplumsal refahın sağlanması, işsizliğin azaltılması, güvenilir ve sürdürülebilir ekonomik dinamiklerin yakalanması, dijital uçurumdan kaynaklanan olumsuzlukların giderilmesi, bilgi toplumuna dönüşme hedef ve stratejilerinin gerçekleştirilmesi açısından bir fırsat olarak değerlendirildi."

Ünüvar, bilişim teknoloji ve imkânlarından maksimum düzeyde istifade edebilmek, ulusal bilişim sektörünün sağlıklı gelişimini sağlamak ve sektörün uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazanmasına yardımcı olmak amacıyla, bilişim ve yazılım sektörünün stratejik önem ve önceliğe sahip bir alan olarak değerlendirilmesine yönelik önerilerde bulunduğunu aktardı.

Bilişim teknolojileri ve internetin kullanım alanı düşünüldüğünde, bilgi toplumuna dönüşüm hedef ve stratejilerinin gerçekleştirilmesi için, bilişim okuryazarlığının toplumun her kesiminde yaygınlaştırılması gerektiğini kaydeden Ünüvar, eğitim kurumlarında, veri tabanı uzmanı, yazılım uzmanı, ağ teknolojileri uzmanı, bilgi güvenliği uzmanı, web tasarım ve programlama uzmanı gibi sektörel ihtiyaçlara yönelik uluslararası düzeyde uzmanlar yetiştirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Komisyon raporunda, ortaöğretim müfredatından seçmeli dersler arasında bulunan bilişim sistemleri ve yazılım dersinin zorunlu hale getirilmesi yönünde bir öneriye de yer verdiğini hatırlatan Ünüvar, “Bu önerimize paralel olarak, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, önümüzdeki eğitim – öğretim yılından itibaren ortaokul 5. ve 6’ncı sınıflarda 'bilişim teknolojileri ve yazılım' dersleri zorunlu olmuştur." ifadelerini kullandı.

Necdet Ünüvar, başkanlığını yürüttüğü komisyonunca hazırlanan raporda yer verilen, ortaöğretim müfredatında zorunlu olarak 'bilişim teknolojileri ve yazılım' derslerine yer verilmesi yönündeki önerilerini hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER